ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΩΝ

Ο Ρονάλντο έκανε την διαφορά

Portugal's Cristiano Ronaldo celebrates after scoring his side's first goal during the Confederations Cup, Group A soccer match between Russia and Portugal, at the Spartak Stadium in Moscow, Wednesday, June 21, 2017. (AP Photo/Ivan Sekretarev) AP

Η Πορτογαλία νίκησε 1-0 τη Ρωσία στη Μόσχα, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι ο σκόρερ και να προσθέτει στην λίστα των γκολ του και το Confederations Cup (video)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε την διαφορά στη Μόσχα, καθώς η Πορτογαλία νίκησε 1-0 τη Ρωσία χάρη σε γκολ του CR7, οποίος πλέον έχει σκοράρει και σε Confederations Cup.

Ο επιθετικός της Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα απ'τη σέντρα του Ραφαέλ Γκερέιρο από αριστερά και χάρισε στην χώρα του την παρθενική της νίκη στην διοργάνωση.

Έφτασε τους 4 βαθμούς η ομάδα του Φερνάντο Σάντος και η Ρωσία έμεινε στους 3, ενώ τους 4 έφτασε αργότερα και το Μεξικό, καθώς νίκησε 2-1 τη Νέα Ζηλανδία.

Portugal goalkeeper Rui Patricio reaches for the ball during the Confederations Cup, Group A soccer match between Russia and Portugal, at the Spartak Stadium in Moscow, Wednesday, June 21, 2017. (AP Photo/Ivan Sekretarev) AP

*** θυμηθείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης

Ρωσία - Πορτογαλία 0-1

Σκόρερ: 8' Κριστιάνο Ρονάλντο

Γήπεδο: "Otkrytiye Arena", Μόσχα

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Στην 100ή συμμετοχή του με την εθνική Ρωσίας ο Ίγκορ Ακινφέεβ δέχτηκε γκολ στο 8ο λεπτό, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ανοίγει το σκορ με κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, από σέντρα του Ραφαέλ Γκερέιρο από αριστερά.

Ο δημιουργός ήταν ο άτυχος του ματς, καθώς στο 66' αποχώρησε τραυματίας και αντικαταστάθηκε απ'τον Ελιζέου, ενώ ο Φερνάντο Σάντος αυτήν την φορά είχε στην 11άδα τους Μπερνάντο Σίλβα και Αντρέ Σίλβα (αντί των Κουρέσμα και Νανί).

Ο Αντρέ Σίλβα, το απόκτημα της Μίλαν απ'την Πόρτο, στο πρώτο ημίχρονο δεν φάνηκε, αλλά στο δεύτερο είχε 2-3 καλές ευκαιρίες, ενώ γενικά οι Πορτογάλοι δεν προσπάθησαν και πολύ.

Κλασικά και οι Ρώσοι δεν είχαν ενέργεια, στο φινάλε πίεσαν για την ισοφάριση και είχαν 3 καλές στιγμές, με κορυφαία την κεφαλιά του Τζικίγια στο 92'.

ΡΩΣΙΑ (5-4-1): Ακινφέεβ, Σίσκιν (46' Ερόχιν), Τζικίγια, Βάσιν, Κουντριασόβ (83' Μπουχάροβ), Ζιρκόβ, Γκλουσακόβ, Γκολοβίν, Σαμέντοβ, Κομπάροβ (68' Πόλοζ), Σμόλοβ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Πέπε, Μπρούνο Άλβες, Ραφαέλ Γκερέιρο (66' Ελιζέου), Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (82' Ντανίλο Περέιρα), Μπερνάρντο Σίλβα, Αντρέ Γκόμες, Κριστιάνο Ρονάλντο, Αντρέ Σίλβα (78' Ζέλσον Μαρτίνς).