ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Ο Παυλίδης άνοιξε το 2023 με γκολ αλλά η Άλκμααρ δεν νίκησε

Ο επιθετικός της Άλκμααρ, Βαγγέλης Παυλίδης, μετά το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Μπόντο Γκλιμτ για το Conference League © 2022 PETER DEJONG/ASSOCIATED PRESS

Η επιστροφή στη δράση της Άλκμααρ συνδυάστηκε με γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη, όμως όχι και με νίκη, αφού έμεινε στο 1-1 με τη Φιτέσε.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης έκανε το καθήκον του για την Άλκμααρ στην επιστροφή στη δράση έπειτα από τη διακοπή λόγω Μουντιάλ, όμως το 1-1 απέναντι στη Φιτέσε στέρησε δύο βαθμούς από την ομάδα του στη 15η αγωνιστική της Eredivisie.

Ο Έλληνας επιθετικός έγραψε το 1-0 με βολέ μέσα από την περιοχή σε αντεπίθεση του 77ου λεπτού, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Μοχάμεντ Σανκό ισοφάρισε στο τελικό σκορ.

Τόσο ο Παυλίδης (που έφτασε τα τέσσερα γκολ σε επτά παιχνίδια πρωταθλήματος) όσο και ο Παντελής Χατζηδιάκος αγωνίστηκαν σε όλο το παιχνίδι για τους γηπεδούχους.