ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ντάντας του ΠΑΟΚ οδήγησε την Κ21 της Πορτογαλίας στους "8" του Euro

PRINT SCREEN GLOMEX/ΕΡΤ

Με τον Τιάγκο Ντάντας να αναλαμβάνει την εκτέλεση πέναλτι στο 89ο λεπτό και να ευστοχεί, η εθνική Πορτογαλίας Κ21 υπέταξε με 2-1 την αντίστοιχη του Βελγίου και εξασφάλισε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Euro.

Η εθνική Πορτογαλίας Κ21 πανηγύρισε μία σημαντική νίκη και επιτυχία το βράδυ της Τρίτης (27/06) και σε αυτήν έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του ο Τιάγκο Ντάντας.

Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι για τους Ίβηρες στο 89ο λεπτό στο ματς απέναντι στο Βέλγιο, με το σκορ στο 1-1 μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Ντάντας να βρίσκει δίχτυα και όχι απλά να χαρίζει τη νίκη στους Πορτογάλους αλλά να τους στέλνει στις 8 κορυφαίες ομάδες του EURO K21.

Και αυτό γιατί με το τρίποντο που πήραν τερμάτισαν 2ο στον όμιλό τους και πήραν το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ, ενώ σε περίπτωση που έμεναν στο 1-1, τότε θα αποχαιρετούσαν τη συνέχεια του θεσμού.