EUROPA LEAGUE

Ο Φούντας έστειλε τη Ραπίντ στους ομίλους του Europa League

Ο Ταξιάρχης Φούντας πανηγυρίζει γκολ στην Ευρώπη με τη φανέλα της Ραπίντ Βιέννης
Ο Ταξιάρχης Φούντας με τη φανέλα της Ραπίντ Βιέννης © 2021 RONALD ZAK/ASSOCIATED PRESS

Η Ραπίντ ντούμπλαρε τις νίκες της κόντρα στη Ζόρια, νικώντας τη με 3-2 στην Ουκρανία με τον Φούντα να πετυχαίνει το τρίτο γκολ των Αυστριακών

Η Ραπίντ νίκησε τη Ζόρια με 3-2 στην Ουκρανία και "τσέκαρε" το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League, με τον Ταξιάρχη Φούντα να σημειώνει ακόμα ένα γκολ.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πέτυχε ένα ακόμη γκολ, διαμορφώνοντας προσωρινά το σκορ σε 3-1 υπέρ των Αυστριακών. Υπενθυμίζεται ότι στον πρώτο αγώνα είχε ανοίξει το σκορ, με τη Ραπίντ να επικρατεί στο τέλος με 3-0.

Οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ με τον Γκρουλ στο 10ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Γκρεϊμλ, έκανε το 2-0. Οι Ουκρανοί μείωσαν με τον Γκλάντκι στο 40ο λεπτό, ενώ ο Ζαχέντι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ αστόχησε σε νέο πέναλτι, δύο λεπτά μετά.