CHAMPIONS LEAGUE

Ο ασταμάτητος Χάαλαντ έκανε το 2-0 για την Ντόρτμουντ κόντρα στην Μπεσίκτας από ασίστ του Μπέλιγχαμ

Ο Χάαλντ πανηγυρίζει αφού σκόραρε απέναντι στη Λάτσιο στο Champions League
Ο Χάαλντ πανηγυρίζει αφού σκόραρε απέναντι στη Λάτσιο στο Champions League © 2021 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πήρε ασίστ από τον Μπέλιτγχαμ και έκανε το 2-0 για την Ντόρτμουντ απέναντι στην Μπεσίκτας στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας μάλιστα τα 21 γκολ σε μόλις 17 παρουσίες του σε ματς Champions League.

Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ έβαλε μπροστά την Ντόρτμουντ στο 20ο λεπτό (έγινε μάλιστα ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League που βρήκε δίχτυά σε δύο σερί ματς για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση) και πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, "χτύπησε" και πάλι.

Αυτή τη φορά ανέλαβε το ρόλο του δημιουργού καθώς αναστάτωσε την άμυνα της Μπεσίκτας χορεύοντας τους αντιπάλους του από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Χάαλαντ που εκτέλεσε με κοντινό πλασέ για το 2-0.

Με το γκολ μάλιστα αυτό, ο Νορβηγός κανονιέρης έφτασε τα 21 γκολ σε μόλις 17 παιχνίδια στα οποία έχει πάρει μέρος στο Champions League ενώ συνολικά μετράει 25 γκολ στα πρώτα 23 παιχνίδια του σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.