BUNDESLIGA

Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 6-0: Καταιγιστικοί οι Βεστφαλοί και ξανά στο -1 από την Μπάγερν

Ο Αλέ και ο Μπραντ πανηγυρίζουν γκολ της Ντόρτμουντ
Ο Αλέ και ο Μπραντ πανηγυρίζουν γκολ της Ντόρτμουντ 2023 AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Ντόρτμουντ επανήλθε στις νίκες με τον πιο εμφατικό τρόπο. Οι Βεστφαλοί διέλυσαν την Βόλφσμπουργκ επικρατώντας 6-0 και είναι ξανά στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Την περασμένη αγωνιστική η Ντόρτμουντ έχασε τα πρωτεία από την Μπάγερν. Οι Βεστφαλοί επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, ήταν καταιγιστικοί κόντρα στη Βόλφσμπουργκ, την οποία νίκησαν 6-0 και έτσι είναι ξανά στο -1 από τους Βαυαρούς, ενώ απομένουν τρεις φορές.

Η Ντόρτμουντ φρόντισε να καθαρίσει από το πρώτο μέρος. Ο Αντεγέμι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Αλέ στο 28' να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μάλεν στο 37' πλάσαρε για να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βεστφαλοί δεν σταμάτησαν. Στο 64' ο Μπέλιγχαμ έκανε το 4-0, σε μία απίθανη φάση. Έκανε το σουτ, ο Καστέιλς απέκρουσε, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, να παίρνει περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 59' ο Αντεγέμι έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ντόρτμουντ είχε ευκαιρία γι' ακόμη ένα γκολ στο 65', όμως ο Αντεγέμι αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Τελικά, το έκτο γκολ πέτυχε στο 86ο λεπτό ο Τζουντ Μπέλιγχαμ.

• ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Βολφ, Ζίλε, Χούμελς (63' Όζτσαν), Ρίερσον (76' Πάσλακ), Μπέλιγχαμ, Τζαν, Μπραντ, Μάλεν (62' Ρόις), Αλέ (63' Μουκοκό), Αντεγέμι (69' Ρέινα)
  • ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέιλς, Μπορνό, Φαν ντε Φεν, Καμίνσκι (65' Κόζα), Μπακού (46' Φίσερ), Ενμέτσα, Βιντ (65' Μάρμους), Άρνολντ, Γκιβαλογκί (46' Παρέδες), Σβάνμπεργκ (65' Γκέραρντ), Βίμερ

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

• Λεβερκούζεν - Κολωνία 1-2 (28' Αντλί / 14', 36' Ζέλκε)
  • Μάιντς - Σάλκε 2-3 (53' Μπαρέιρο, 70' Μαρτίν / 26', 90+12' Μπίλτερ, 60' Κράους)
  • Φράιμπουργκ - Λειψία 0-1 (73' Καμπλ)
  • Χόφενχαϊμ - Άιντραχτ 3-1 (8' Μπαουμγκάρτνερ, 41' πέν. Κράμαριτς, 45+3' Μπεμπού / 54' Γκέτσε)
  • Γκλάντμπαχ - Μπόχουμ 2-0 (35' Χόφμαν, 90+1' Στιντλ)
  • Άουγκσμπουργκ - Ουνιόν 1-0 (53' Μπέλιο)
  • Χέρτα - Στουτγκάρδη 2-1 (29' Κεμπφ, 45+2' Νιντερλέχνερ / 38' Γκιρασί)
  • Βέρντερ - Μπάγερν 1-2 (87' Σμιτ / 62' Γκνάμπρι, 72' Σανέ)
  • Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 6-0 (14' Αντεγέμι, 28' Αλέ, 37' Μάλεν, 54' Μπέλιγχαμ, 59' Αντεγέμι, 86' Μπέλιγχαμ)