BUNDESLIGA

Ντόρτμουντ - Μπόχουμ 3-1: Το χατ τρικ του Φίλκρουγκ την κρατά σε επαφή με την τετράδα

Ο Νίκλας Φίλκρουγκ πανηγυρίζει γκολ του με την Ντόρτμουντ απέναντι στην Νιούκαστλ | 7 Νοεμβρίου 2023 @2023 MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Ο Νίκλας Φίλκρουγκ ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη της Ντόρτμουντ επί της Μπόχουμ εξαιτίας του χατ τρικ που σημείωσε.

Η ελλιπής Ντόρτμουντ βρήκε τον ήρωά της στο πρόσωπο του Νίκλας Φίλκρουγκ, ο οποίος με χατ τρικ την οδήγησε στη νίκη με 3-1 επί της Μπόχουμ για τη 19η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Γερμανός επιθετικός άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 6ο λεπτό για την Μπορούσια που είχε το πάνω χέρι ακόμα κι όταν οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45' με αυτογκόλ του Νίκλας Σλότερμπεκ.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς δημιουργούσε διαρκώς ευκαιρίες και ο Φίλκρουγκ στο 72' της έδωσε δίκαιο προβάδισμα, μέχρι να διαμορφώσει το τελικό σκορ με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Άιντραχτ - Μάιντς 0-0 (72' Γκέτσε)
  • Βόλφσμπουργκ - Κολωνία 1-1 (40' Παρέντες / 37' Αλιντού)
  • Χοφενχάιμ - Χαϊντενχάιμ 1-1 (45+7' πέν. Κράμαριτς / 29' Ντινκτσί)
  • Βέρντερ - Φράιμπουργκ 3-1 (9' πέν. Ντουκς, 53' Εντζινμά, 90+3' Μαλατίνι / 28' πέν. Γκρίφο)
  • Άουγκσμπουργκ - Μπάγερν 2-3 (52', 90+4' πέν. Ντεμίροβιτς / 23' Πάβλοβιτς, 45+5' Ντέιβις, 58' Κέιν)
  • Στουτγκάρδη - Λειψία 5-2 (25' πέν. Μιγιό, 30', 56', 75' Ουντάβ, 48' Λέβελινγκ / 32' Σέσκο, 55' Οπέντα)
  • Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ 0-0
  • Ουνιόν - Ντάρμστατ 1-0 (62' Χόλερμπαχ)
  • Ντόρτμουντ - Μπόχουμ 3-1 (6' πέν., 72', 90+1' πέν. Φίλκρουγκ / 45' αυτ. Σλότερμπεκ)