BUNDESLIGA

Ντόρτμουντ - Κολωνία 1-0: Ο Μάλεν έδωσε τη λύση στο 88'

Ο Ντόνιελ Μάλεν σκοράρει για την Ντόρτμουντ κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου
Ο Ντόνιελ Μάλεν σκοράρει για την Ντόρτμουντ κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου © 2023 MARTIN MEISSNER/ASSOCIATED PRESS

Το γκολ του Ντόνιελ Μάλεν στο 88ο λεπτό λύτρωσε την Ντόρτμουντ στη νίκη 1-0 επί της Κολωνίας για την πρεμιέρα της Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Bundesliga, ύστερα από το 1-0 επί της Κολωνίας στο "Ζίγκναλ Ίντουνα Παρκ".

Η Μπορούσια ήταν καλύτερη, είχε την υπεροχή στην κυκλοφορία της μπάλας και την κατοχή, όμως δεν είχε την ουσία με το μέρος της και γι' αυτό αγχώθηκε πολύ μέχρι να βρει το γκολ.

Μάλιστα, οι "τράγοι" (με τον Δημήτρη Λημνιό να μένει στον πάγκο) με τις αντεπιθέσεις τους απείλησαν τους γηπεδούχους, είχαν και δοκάρι, όμως τελικά τη λύση έδωσε ο Ντόνιελ Μάλεν. Ο Ολλανδός επιθετικός σκόραρε στο 88ο λεπτό και έδωσε τη νίκη στην Ντόρτμουντ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Βέρντερ - Μπάγερν 0-4 (4' 90' Σανέ, 74' Κέιν, 90+4' Τελ)
  • Βόλφσμπουργκ - Χάιντενχαϊμ 2-0 (6', 27' Βιντ)
  • Χόφενχαϊμ - Φράιμπουργκ 1-2 (50' Καμπάκ / 39' αυτ. Α. Σάλαϊ, 45+3' Ρ. Σάλαϊ)
  • Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 4-4 (29' Ρετσμπετσάι, 41' Μπάουερ, 45+7' πέν. Μίχελ, 76' Βάργκας / 13' Ιτακούρα, 27' Τσβαντσάρα, 37' Ενγκουμού, 90+7' πέν. Τσβαντσάρα)
  • Στουτγκάρδη - Μπόχουμ 5-0 (18', 77' Γκιρασί, 38' Ζαγκαντού, 60', 67' Σίλας)
  • Λεβερκούζεν - Λειψία 3-2 (24' Φρίμπονγκ, 35' Τα, 64' Βιρτς / 39' Όλμο, 71' Οπέντα)
  • Ντόρτμουντ - Κολωνία 1-0 (88' Μάλεν)
  • 20/8 16:30 Ουνιόν - Μάιντς
  • 20/8 18:30 Άιντραχτ - Ντάρμστατ