BUNDESLIGA

Ντάρμστατ - Ντόρτμουντ 0-3: Άνετη νίκη κόντρα στους ουραγούς, επιστροφή με ασίστ για Σάντσο

Ο Νίκλας Φίλκρουγκ πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του γκολ της Ντόρτμουντ απέναντι στην Νιούκαστλ | 7 Νοεμβρίου 2023 @2023 MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-0 της ουραγού Ντάρμστατ στον αγώνα όπου ο Τζέιντον Σάντσο επέστρεψε στη δράση και μάλιστα με ασίστ.

Η Ντόρτμουντ έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2024, έχοντας σχετικά εύκολο έργο. Το 3-0 επί της ουραγού Ντάρμστατ, ακόμα κι εκτός έδρας, ήταν στις δυνατότητες της Μπορούσια, η οποία από τη 17η αγωνιστική της Bundesliga κρατάει την επιστροφή του Τζέιντον Σάντσο στη δράση.

Ο Άγγλος εξτρέμ βρέθηκε στον πάγκο έπειτα από τον δανεισμό του από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην οποία είχε παραγκωνιστεί και είδε πρώην και νέους συμπαίκτες να έχουν μια ελαφριά υπεροχή. Οι καλές στιγμές που δημιούργησαν οδήγησαν στο γκολ του Γιούλιαν Μπραντ, όμως το 2ο μέρος ήταν πιο θεαματικό για τους Βεστφαλούς.

Η είσοδος του Σάντσο στο 55', μαζί με εκείνη του Μάρκο Ρόις, έκανε ακόμα πιο απειλητική την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς. Ο αρχηγός σκόραρε στο 77ο λεπτό από ασίστ του Άγγλου, ενώ στις καθυστερήσεις μια άλλη αλλαγή, ο Γιουσουφά Μουκοκό, έγραψε το τελικό σκορ.