BUNDESLIGA

Ντάρμστατ - Μπάγερν 2-5: Πήρε φόρα πριν από τη διακοπή και το Klassiker

Ο Χάρι Κέιν της Μπάγερν πανηγυρίζει με τον Αλεκσάνταρ Πάβλοβιτς γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ντάρμστατ για την Bundesliga 2023-2024 στο "Μπελενφάλτορ", Ντάρμστατ | Σάββατο 16 Μαρτίου 2024 © 2024/MICHAEL PROBST/AP IMAGES

Η Μπάγερν διέλυσε και την Ντάρμστατ με 5-2 εκτός έδρας και βρήκε τη φόρα της πριν από τη διακοπή των πρωταθλημάτων και το ντέρμπι με την Ντόρτμουντ.

Η Μπάγερν βρήκε τα πατήματά της στο... χειρότερο δυνατό σημείο, αφού ύστερα από τις τρεις σερί κι επιβλητικές νίκες η δράση διακόπτεται λόγω εθνικών ομάδων. Το 5-2 στο Ντάρμστατ για την 26η αγωνιστική της Bundesliga ακολούθησε τις επικρατήσεις κόντρα σε Λάτσιο και Μάιντς, όμως θα μπει ένα φρένο στους παίκτες του Τόμας Τούχελ για δύο εβδομάδες.

Οι ουραγοί προσπάθησαν να κοιτάξουν στα μάτια τους πρωταθλητές Γερμανίας και προηγήθηκαν με τον Τιμ Σκάρκε, όμως δεν θα έβρισκαν την πρώτη νίκη από τις αρχές Οκτωβρίου σε αυτό το παιχνίδι. Ο Τζαμάλ Μουσιάλα ισοφάρισε στο 36' και ο Χάρι Κέιν έκανε την ανατροπή στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με το 31ο γκολ στο πρωτάθλημα, κάνοντας ρεκόρ καριέρας (και αποχώρησε τραυματίας στο τέλος).

Μουσιάλα και Σερζ Γκνάμπρι χτύπησαν στο 2ο ημίχρονο για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Μπάγερν, με τον Ματίς Τελ να σκοράρει στις καθυστερήσεις. Αυτό δεν ήταν το τελευταίο γκολ του αγώνα, αφού η άμυνα των Βαυαρών δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τους γηπεδούχους, από τον Όσκαρ Βίλχελμσον, και πλέον καλούνται να διαχειριστούν τη διακοπή και την επανέναρξη με το Klassiker κόντρα στην Ντόρτμουντ.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Κολωνία - Λειψία 1-5 (18' Ανταμιάν / 15' Σίμονς, 63', 67' Οπέντα, 70' Χαϊνταρά, 82' Πόουλσεν)
  • Ουνιόν - Βέρντερ 2-1 (50' Βέρτεσεν, 52' Άαρονσον /63' Βάιζερ)
  • Βόλφσμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 1-3 (9' Βίμερ / 45+2' Μάιερ, 61', 79' Γιάκιτς)
  • Μάιντς - Μπόχουμ 2-0 (45+3' πέν., 71' Μπούρκαρτ)
  • Χαϊντενχάιμ - Γκλάντμπαχ 1-1 (66' Ντινκτσί / 9' Χακ)
  • Ντάρμστατ - Μπάγερν 2-5 (28' Σκάρκε, 90+5' Βίλχελμσον / 36', 64' Μουσιάλα, 45+1' Κέιν, 74' Γκνάμπρι, 90+3' Τελ)
  • 16/03 19:30 Χοφενχάιμ - Στουτγκάρδη
  • 17/03 16:30 Φράιμπουργκ - Λεβερκούζεν
  • 17/03 18:30 Ντόρτμουντ - Άιντραχτ