PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Τσέλσι 1-1: Πρωτοχρονιάτικο δώρο του Οριέ στη Φόρεστ

Ο Σερζ Οριέ της Νότιγχαμ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Τσέλσι για την Premier League 2022-2023 στο "Σίτι Γκράουντ", Νότιγχαμ | Κυριακή 1 Ιανουαρίου 2023 © 2022/RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Νότιγχαμ πήρε σημαντικό βαθμό στη μάχη παραμονής που δίνει έπειτα από το 1-1 με την Τσέλσι στο "Σίτι Γκράουντ". Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, που είχαν ευκαιρίες και δοκάρι.

Το γκολ του Σερζ Οριέ αποκατέστησε εν μέρει την τάξει κι έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας 1-1 στη Νότιγχαμ κόντρα στην Τσέλσι, για το παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Φόρεστ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά, όταν ο Κέπα είπε "όχι" σε διπλή ευκαιρία του Μπρέναν Τζόνσον. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν ένα τυχερό γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 19', έπειτα από... αυτοδοκάρι του Γουίλι Μπολί και στη συνέχεια πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 2ο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, είχαν δύο μεγάλες στιγμές με τους Τάιγουο Αγουονίγι και Τζόνσον, ένα δοκάρι με σουτ του Μόργκαν Γκιμπς Γουάιτ, μέχρι το 63ο λεπτό, όταν ο Σερζ Οριέ έπειτα από κόρνερ ισοφάρισε σε 1-1.

Η αντίδραση των "μπλε" αυτήν τη φορά ήταν διαφορετική. Κατοχή μπάλας χωρίς ουσία και χωρίς κανέναν κίνδυνο για την εστία του Ντιν Χέντερσον, με συνέπεια το σκορ να παραμείνει ίδιο μέχρι το τέλος.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Γουέστ Χαμ - Μπρέντφορντ 0-2 (18' Τόνεϊ, 43' Ντασίλβα)
  • Λίβερπουλ - Λέστερ 2-1 (38', 45' αυτ. Φας / 4' Ντιούσμπερι Χολ)
  • Γουλβς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (76' Ράσφορντ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 1-1 (24' Χάλαντ / 64' Γκρέι)
  • Φούλαμ - Σαουθάμπτον 2-1 (32' αυτ. Γουόρντ-Πράους, 88' Παλίνια / 56' Γουόρντ-Πράους)
  • Μπόρνμουθ - Κρίσταλ Πάλας 0-2 (19' Αγιού, 37' Έζε)
  • Νιούκαστλ - Λιντς 0-0
  • Μπράιτον - Άρσεναλ 2-4 (65' Μιτόμα, 77' Φέργκιουσον / 2' Σακά, 39' Έντεγκααρντ, 47' Ενκέτια, 71' Μαρτινέλι)
  • Τότεναμ - Άστον Βίλα 0-2 (50' Μπουεντία, 73' Λουίζ)
  • Νότιγχαμ - Τσέλσι 1-1 (63' Οριέ / 16' Στέρλινγκ)