PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Μπρέντφορντ 2-2: Τρελό φινάλε στο "Σίτι Γκράουντ" με ισοφάριση της Φόρεστ στο 90+6' με αυτογκόλ

@2022 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Απίστευτο φινάλε στο ματς του "Σίτι Γκράουντ" μεταξύ της Νότιγχαμ και της Μπρέντφορντ, με τους Λονδρέζους να κρατούν στα χέρια τους τη νίκη έχοντας κάνει ανατροπή στο σκορ αλλά την Φόρεστ να αρπάζει χρυσό βαθμό στο 90+6' με αυτογκόλ.

Το πρώτο πιάτο που σέρβιρε η Premier League στο φίλαθλο κοινό της στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής ήταν άκρως χορταστικό. Η Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε πέναλτι του Χάλαντ στο 90+5' για να αποφύγει την πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών και να λυγίσει με 2-1 την Φούλαμ όμως πέρα από την αναμέτρηση στο "Έτιχαντ", συγκλονιστικό ήταν και το φινάλε στο "Σίτι Γκράουντ" του Νότιγχαμ, με την Φόρεστ να ισοφαρίζει σε 2-2 την Μπρέντφορντ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Στιβ Κούπερ προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Γκιμπς-Γουάιτ όμως η Μπρέντφορντ έφερε το ματς σε ισορροπία με πέναλτι του Εμπεουμό στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 75' με τον Γουίσα, για να έρθει το 2-2 για τους γηπεδούχους με απίστευτο τρόπο, δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Συγκεκριμένα στο 90+6' μέσα από φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή της Μπρέντφορντ, με τον Λίνγκαρντ να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση και να βλέπει τη μπάλα να σταματάει πάνω στον Γέιτς, για να ακολουθήσει όμως καραμπόλα στο σώμα του Γιόργκενσεν και να περάσει την τελική γραμμή της εστίας, για να σφραγιστεί το 2-2.

Σούπερ ανατροπή για Λιντς, δεύτερη σερί νίκη για Ντε Τζέρμπι

Απίστευτο ματς με συναρπαστική εξέλιξη έγινε και στο "Έλαντ Ρόουντ", με την Λιντς να "ζεσταίνει" τον κόσμο της με την εκτός έδρας νίκη επί της Λίβερπουλ την περασμένη εβδομάδα και να τον... αποτρελαίνει το απόγευμα του Σαββάτου (5/11), με την ομάδα του Τζέσε Μαρτς να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-1 από την Μπόρνμουθ αλλά να κάνει επική αντεπίθεση και να παίρνει μεγάλη νίκη. Το χρυσό γκολ για τα "παγώνια" ήρθε στο 84ο λεπτό και είχε την υπογραφή του νεαρού Σάμερβιλ, ο οποίος σε λιγότερο από επτά ημέρες έχει χαρίσει τέσσερις βαθμούς στην ομάδα του (εκείνος είχε πετύχει το γκολ της νίκης στο Άνφιλντ).

Ανατροπή έλαβε χώρα και στο "Μολινό", με την Γουλβς να προηγείται 2-1 επί της Μπράιτον λίγες μόλις ώρες μετά από την ανακοίνωση της απόκτησης του Ζουλέν Λοπετέγκι (θα αναλάβει τα καθήκοντά του από τις 14 Νοεμβρίου) αλλά την Μπράιτον να φέρνει τα πάνω-κάτω, με τους Μιτόμα και Γκρος να της χαρίζουν τη νίκη με 3-2 που ήταν η δεύτερη διαδοχική με τον Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι στον πάγκο της έπειτα από το εντυπωσιακό 4-1 επί της Τσέλσι.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

• Νότιγχαμ - Μπρέντφορντ 2-2 (20' Γκιμπς-Γουάιτ, 90+6' αυτ. Γιόργκενσεν / 45+3' πεν. Εμπεουμό, 75' Γουίσα)
  • Γουλβς - Μπράιτον 2-3 (12' Γκέδες, 35' πεν. Νέβες / 10' Λαλάνα, 44' Μιτόμα, 83' Γκρος)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 2-1 (17' Άλβαρες, 90+5' Χάλαντ / 28' πεν. Περέιρα)
  • Λιντς - Μπόρνμουθ 4-3 (3' πεν. Ροντρίγκο, 60' Γκρίνγουντ, 68' Κούπερ, 84' Σάμερβιλ / 7' Ταβερνιέρ, 19' Μπίλινγκ, 48' Σολάνκε)
  • Έβερτον - Λέστερ 0-2 (45+1' Τίλεμανς, 86' Μπαρνς)
  • 06/11 14:00 Τσέλσι - Άρσεναλ
  • 06/11 16:00 Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 06/11 16:00 Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ
  • 06/11 16:00 Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας
  • 06/11 18:30 Τότεναμ - Λίβερπουλ