PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1: Ιστορικός θρίαμβος για τους ρεντς

Ο Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ πανηγυρίζει νίκη της Νότιγχαμ κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ | 30 Δεκεμβρίου 2023 @2023 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Νότιγχαμ επιβλήθηκε 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Σίτι Γκράουντ" και έδωσε τέλος σε σερί 11 ηττών κόντρα στους κόκκινους διαβόλους, πανηγυρίζοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη επί του συγκεκριμένου αντιπάλου μετά από το 1992.

Ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο πικράθηκε στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία της Νότιγχαμ (εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπόρνμουθ με ανατροπή στο φινάλε) όμως η συνέχεια τον αποζημίωσε και με το παραπάνω. Μεσοβδόμαδα, είδε την ομάδα του να παίρνει τεράστια εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Νιούκαστλ με το χατ-τρικ του Κρις Γουντ ενώ το βράδυ του Σαββάτου (30/12) οι ρεντς αποχαιρέτησαν το 2023 με ονειρεμένο τρόπο, επικρατώντας με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 20η αγωνιστική της Premier League και ανεβαίνοντας στην 15η θέση.

Μετά από ένα πρώτο μέρος φτωχό σε συγκινήσεις και θέαμα το δεύτερο ήταν "όλα τα λεφτά", με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το χορό των γκολ στο 64' με τον Ντομίνγκες, τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το ματς στα ίσα στο 78' με τον Ράσφορντ και τον Γκιμπς-Γουάιτ να έχει τον τελευταίο λόγο γράφοντας το τελικό 2-1 οκτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη τους επί της συγκεκριμένης αντιπάλου έπειτα από 11 διαδοχικές ήττες και πρώτη στο "Σίτι Γκράουντ" μετά από το 1992, με το σύνολο του Τεν Χαχ να φτάνει τις 9 ήττες στις πρώτες 20 αγωνιστικές για πρώτη φορά μετά από το 1989-1990 (τόσες είχε σε όλη την περασμένη σεζόν) και τις 21 συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις μέσα στο 2023, έχοντας μόλις τρεις χρονιές σε όλη την ιστορία της με χειρότερο απολογισμό (28 ήττες το 1930, 25 το 1972 και 24 το 1921).

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο "Σίτι Γκράουντ" ήταν παιχνίδι... αλληλοεξουδετέρωσης των δύο ομάδων, με τις δυνατές μονομαχίες να έχουν την τιμητική τους και τα επιθετικά όπλα τόσο της Νότιγχαμ όσο και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να αδυνατούν να βρουν ελεύθερους χώρους για να δημιουργήσουν και εντέλει να απειλήσουν τους Τέρνερ και Ονανά.

Το σύνολο του Εσπίριτο Σάντο είχε 6 τελικές αλλά καμία εντός στόχου (0.37 τα xgoals) ενώ εκείνο του Τεν Χαχ ήταν ακόμη χειρότερο, έχοντας μόλις ένα σουτ με το οποίο... ξεμούδιασε ο αντίπαλος κίπερ (0.04 τα xgoals).

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο όλα άλλαξαν και το πρώτο μήνυμα ήρθε στο 55ο λεπτό με την πρώτη μεγάλη φάση για κάποια από τις δύο ομάδες, με τα δύο ακραία μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να συνεργάζονται και τον Νταλότ να πιάνει δυνατό σουτ εκτός περιοχής μετά από πάσα του Γουάν-Μπισάκα για να στείλει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Η απάντηση της Νότιγχαμ ήρθε εννέα λεπτά αργότερα και ήταν δυναμική αφού στην πρώτη τελική εντός στόχου βρήκε δίχτυα, με τον Μοντιέλ να βγάζει τον Ντομίνγκες σε θέση βολής και εκείνον να νικάει με ψύχραιμο συρτό πλασέ τον Ονανά.

Η συνέχεια βρήκε την Γιουνάιτεντ να πιέζει για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 78' μέσα από ένα σοβαρό σφάλμα του Τέρνερ. Ο τερματοφύλακας της Νότιγχαμ (στον πάγκο ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος) πήγε να τροφοδοτήσει συμπαίκτη του αλλά έδωσε την ευκαιρία στον Γκαρνάτσο να κλέψει τη μπάλα με τάκλιν, με τον Αργεντινό να δίνει ασίστ στον Ράσφορντ και εκείνον να εκτελεί με αψεγάδιαστο πλασέ.

Οι μεγάλες συγκινήσεις δεν σταμάτησαν όμως εκεί, με την κορύφωση να έρχεται στο 82ο λεπτό σε μία απίστευτη φάση. Αρχικά ο Τέρνερ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Έρικσεν αποτρέποντας την ανατροπή των κόκκινων διαβόλων, με τους παίκτες του Εσπίριτο Σάντο να βγαίνουν ταχύτατα στην κόντρα και τον Ελάνγκα να στρώνει τη μπάλα στον Γκιμπς-Γουάιτ που εκτέλεσε με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ από το ημικύκλιο (2-1).

Το γκολ αυτό προκάλεσε πανζουρλισμό στις εξέδρες του "Σίτι Γκράουντ" και έκοψε τα πόδια των φιλοξενουμένων που μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, με τα δέκα λεπτά του έξτρα χρόνου να τους δίνουν μία δεύτερη ευκαιρία για να σώσουν την παρτίδα, έστω και με την ισοπαλία, αλλά να μην την αρπάζουν.

Στο 90+6' άγγιξαν το γκολ όμως ο Τέρνερ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Φερνάντες, για να μείνει το 2-1 μέχρι το φινάλε και να πανηγυρίσει η Νότιγχαμ δεύτερη διαδοχική νίκη για πρώτη φορά μετά από τον Ιανουάριο του 2023 και πρώτη στο σπίτι της επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από 31 χρόνια.

• ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Τέρνερ, Μοντιέλ (74' Γουίλιαμς), Νιακατέ, Μουρίλο, Έινα (87' Τόφολο), Ολιβέιρα (87' Μανγκαλά), Γέιτς, Γκιμπς-Γουάιτ, Ντομίνγκες (79' Χάντσον-Οντόι), Ελάνγκα (88' Μπολί), Γουντ
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Γουάν-Μπισάκα (90' Ρεγκιλόν), Βαράν, Έβανς, Νταλότ, Μέινου (46' Μακτόμινεϊ), Έρικσεν, Άντονι (54' Ντιαλό), Φερνάντες, Γκαρνάτσο, Ράσφορντ

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

• Λούτον - Τσέλσι 2-3 (80' Μπάρκλεϊ, 87' Αντεμπάγιο / 12' 70' Πάλμερ, 37' Μαντουέκε)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπρέντφορντ 3-1 (14' 58' Ολίσε, 39' Έζε / 2' Λιούις-Πότερ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (14' Ρόδρι, 61' Άλβαρες)
  • Άστον Βίλα - Μπέρνλι 3-2 (28' Μπέιλι, 42' Ντιαμπί, 89' πεν. Λουίζ/ 31' Αμντουνί, 71' Φόστερ)
  • Γουλβς - Έβερτον 3-0 (25' Κίλμαν, 53' Κούνια, 61' Ντόουσον)
  • Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (64' Ντομίνγκες, 82' Γκιμπς-Γουάιτ/ 78' Ράσφορντ)
  • 31/12 16:00 Φούλαμ - Άρσεναλ
  • 31/12 16:00 Τότεναμ - Μπόρνμουθ
  • 01/01 22:00 Λίβερπουλ - Νιούκαστλ
  • 02/01 21:30 Γουέστ Χαμ - Μπράιτον