PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Λίβερπουλ 0-1: Χρυσό διπλό στο 90+9' με Νούνιες στο City Ground

Ο Νούνιες πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ
Ο Νούνιες πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ AP PHOTO/RUI VIEIRA

Η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα στο City Ground κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, αλλά ο Ντάργουϊν Νούνιες τη λύτρωσε στο 90+9' και η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνεχίζει στην κορυφή.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ κρατούσε το μηδέν κόντρα στη Λίβερπουλ στο City Ground για 98 λεπτά, όμως η ομάδα του Μερσεϊσάιντ βρήκε τη λύση στο 99' και επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Νούνιες, στο πλαίσιο της 27η αγωνιστικής της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, όμως η Νότιγχαμ μπόρεσε να απειλήσει σε αρκετές αντεπίθεσεις. Σε μια εξ αυτών, ο Ελάνγκα βγήκε τετ-α-τετ με τον Κέλεχερ, αλλά ο κίπερ της Λίβερπουλ τον σταμάτησε με τα πόδια.

Η Λίβερπουλ είχε δύο καλές στιγμές με τον Ντίαζ στο 27' και τον Ρόμπερτσον στο 50ο λεπτό, αλλά τελευταία στιγμή κόπηκαν από αμυνόμενους της Νότιγχαμ. Μέχρι το φινάλε οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ πίεσαν για να βρουν το γκολ και εν τέλει το πέτυχαν με τον Ουρουγουανό φορ. Ο Κώστας Τσιμίκας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 84ο λεπτό, μπαίνοντας στη θέσης του Μπράντλεϊ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Τσέλσι 2-2 (50' Ρόερσλεβ, 69' Γουισά / 35' Τζάκσον, 83' Ντισασί)
  • Έβερτον - Γουέστ Χαμ 1-3 (56' Μπέτο / 62' Ζουμά, 90+1' Σούτσεκ, 90+5' Άλβαρες)
  • Φούλαμ - Μπράιτον 3-0 (21' Γουίλσον, 32' Μουνίζ, 90+1' Τραορέ)
  • Νιούκαστλ - Γουλβς 3-0 (14' Ίσακ, 33' Γκόρντον, 90+2' Λιβραμέντο)
  • Νότιγχαμ - Λίβερπουλ 0-1 (90+9' Νούνιες)
  • Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 3-1 (77' Βέρνερ, 80' Ρομέρο, 88' Σον / 59' Έζε)
  • 02/03 19:30 Λούτον - Άστον Βίλα
  • 03/03 15:00 Μπέρνλι - Μπόρνμουθ
  • 03/03 17:30 Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 04/03 22:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ