LEAGUE CUP

Νότιγχαμ - Γουλβς 4-3 πεν. (1-1): Πρόκριση θρίλερ στα ημιτελικά του League Cup

Ο Ρέμο Φρόιλερ της Νότιγχαμ μονομαχεί με τον Ράιαν Αΐτ Νουρί της Γουλβς για τα προημιτελικά του League Cup 2022-2023 στο "Σίτι Γκράουντ", Νότιγχαμ | Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2023 © 2023/RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Νότιγχαμ έγινε η τέταρτη ομάδα των ημιτελικών του League Cup ύστερα από τη νίκη της με 4-3 στα πέναλτι κόντρα στη Γουλβς στο "Σίτι Γκράουντ".

Η Νότιγχαμ συμπλήρωσε το παζλ των ημιτελικών του League Cup, χάρη στη νίκη της στα πέναλτι επί της Γουλβς με 4-3 στο "Σίτι Γκράουντ", με το 90λεπτο να λήγει ισόπαλο 1-1.

Η Νότιγχαμ πήρε προβάδισμα στο σκορ νωρίς στο 1ο ημίχρονο από συνεργασία δύο πρώην παικτών των "λύκων", των Μόργκαν Γκιμπς Γουάιτ και Γουιλί Μπολί.

Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 64' με τον Ραούλ Χιμένες.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα γκολ, από ένα δοκάρι και από αρκετά νεύρα, με τους παίκτες στο τέλος να προκαλούν σύρραξη, με τους σεκιούριτι να επεμβαίνουν για να επαναφέρουν την τάξη.

Τα πέναλτι κλήθηκαν να δώσουν τη λύση. Ο Ζοζέ Σα απέκρουσε το πρώτο της διαδικασίας, του Σαμ Σάριτζ, όμως ο ίδιο έκανε κι ο Ντιν Χέντερσον στον Ρούμπεν Νέβες αργότερα. Ο Άγγλος τερματοφύλακας απέκρουσε και το πέμπτο των Γουλβς, του Τζο Χοτζ, με συνέπεια να στείλει τη Φόρεστ στα ημιτελικά του θεσμού για πρώτη φορά από το 1992.