PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ Φόρεστ - Φούλαμ 2-3: Πέρασμα από το "Σίτι Γκράουντ" με τρελή ανατροπή

@2022 ALBERTO PEZZALI/AP IMAGES

Η Νότιγχαμ προηγήθηκε στο 11' όμως η Φούλαμ ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο μέρος και με τρία γκολ σε επτά λεπτά έκανε την ανατροπή, για να πανηγυρίσει στο φινάλε σημαντική νίκη με 3-2 στο "Σίτι Γκράουντ". Τρίποντο για την Βίλα επί της Σαουθάμπτον.

Στο ίδιο έργο θεατές. Η Νότιγχαμ άνοιξε πρώτη το σκορ απέναντι στην Φούλαμ για την 8η αγωνιστική όμως για δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι της στην Premier League έπεσε θύμα ανατροπής.

Την προηγούμενη φορά ήταν η Μπόρνμουθ (έκανε το 0-2 εις βάρος της 3-2) και το βράδυ της Παρασκευής (16/9) ήταν η σειρά της Φούλαμ να περάσει νικηφόρα από το "Σίτι Γκράουντ", με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να σκοράρει τρεις φορές από το 54ο μέχρι το 60ο λεπτό και να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-2 που ήταν και η πρώτη της μακριά από το σπίτι της στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ματς

Η αναμέτρηση στο "Σίτι Γκράουντ" άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Νότιγχαμ αφού στην πρώτη μεγάλη φάση της στο ματς πήρε κεφάλι στο σκορ. Αυτό έγινε στο 11', με τον Γκιμπς-Γουάιτ να εκτελεί κόρνερ, τον Γέιτς να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Αβονίγι να παίρνει την δεύτερη για να εκτελέσει τον Λένο (1-0) με το δεύτερο γκολ του στην Premier League.

Από το 20ο λεπτό και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους η Φούλαμ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσα στο 30' με την κεφαλιά του Μίτροβιτς (απέκρουσε ο Χέντερσον), με την Νότιγχαμ να κρατάει το μηδέν αλλά στο δεύτερο μέρος να πέφτει θύμα ανατροπής όπως είχε γίνει και στο προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι της με την Μπόρνμουθ.

Αυτή έγινε μάλιστα μέσα σε λίγα λεπτά, με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να παίρνει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να πετυχαίνει τρία γκολ μέχρι το 60ο λεπτό τιμωρώντας κάθε αμυντική αδυναμία των γηπεδούχων.

Η ισοφάριση ήρθε στο 54' με κεφαλιά του Ανταραμπιόγιο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν, ο Παλίνια έκανε την ανατροπή στο 57' με θεσπέσιο σουτ εκτός περιοχής ενώ στο 60' οι κότατζερς έκαναν το 3-1 στην κόντρα, με σκόρερ του Χάρισον Ριντ (σουτ μέσα από την περιοχή) μετά από ασίστ του Κόρδομπα Ριντ.

Στο 66ο λεπτό ο Αβονίγι πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να μειώσει για την Νότιγχαμ αφού η κεφαλιά του από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ, ωστόσο το γκολ που έψαχνε η ομάδα του Στιβ Κούπερ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να πιστέψει ξανά σε θετικό αποτέλεσμα ήρθε στο 77' με δυνατό σουτ του Ο'Μπράιεν εντός περιοχής.

Δεν ήταν πάντως αρκετό στους ρεντς, με την Φούλαμ να υπερασπίζεται με επιτυχία το υπέρ της προβάδισμα και το φινάλε να την βρίσκει να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο στη μάχη της παραμονής, με την Νότιγχαμ στον αντίποδα να γνωρίζει τέταρτη διαδοχική ήττα και να μένει για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη.

Σημειώνεται πως και τα εννέα τελευταία γκολ που δέχτηκε η Φόρεστ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος των αγώνων της, ενώ το ματς με την Φούλαμ ήταν το πέμπτο σερί παιχνίδι στην Premier League μεταξύ των δύο νεοφώτιστων ομάδων που επικράτησε η φιλοξενούμενη.

Όσον αφορά στο έτερο ματς της βραδιάς, η Άστον Βίλα επικράτησε με 1-0 της Σαουθάμπτον με γκολ του Ράμσεϊ στο 41' και ξέφυγε τρεις πόντους από τη γραμμή του υποβιβασμού.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Χέντερσον, Μπολί (63' Λίνγκαρντ), Κουκ (63' Γουόραλ), ΜακΚένα, Γουίλιαμς (88' Ντένις), Γέιτς, Φρόιλερ (70' Ο'μπράιεν) , Λόντι, Γκιμπς-Γουάιτ, Τζόνσον, Αβονίγι (70' Σάριτζ)

ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Τετέ, Ανταραμπιόγιο, Ρεάμ, Ντιόπ, Χάρισον Ριντ, Παλίνια, Μπόμπι Ριντ (90' Κεμπάνο), Περέιρα (83' Κάρνεϊ), Γουίλιαν (70' Τζέιμς), Μίτροβιτς (90' Βινίσιους)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

• Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 1-0 (41' Ράμσεϊ)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ - Φούλαμ 2-3 (11' Αβονίγι, 77' Ο Μπράιεν / 54' Ανταραμπιόγιο, 57' Παλίνια, 60 Χάρισον Ριντ)
  • 17/9 14:30 Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι
  • 17/9 17:00 Νιούκαστλ - Μπόρνμουθ
  • 17/9 19:30 Τότεναμ - Λέστερ
  • 18/9 14:00 Μπρέντφορντ - Άρσεναλ
  • 18/9 16:30 Έβερτον - Γουέστ Χαμ

* Τα Τσέλσι - Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λιντς αναβλήθηκαν λόγω ελλείψεων στην αστυνομία στο πλαίσιο της κηδείας της βασίλισσας Ελισάβετ ενώ το Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας αναβλήθηκε λόγω απεργίας στα τρένα.