PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ Φόρεστ - Άστον Βίλα 1-1: Ισοπαλία με χαμένους και τους δύο

Φάση από τον αγώνα της Νότιγχαμ με την Άστον Βίλα @ 2022 RUI VIEIRA / AP IMAGES

Νότιγχαμ Φόρεστ και Άστον Βίλα πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας στο City Ground, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι "reds" ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας, ξεπερνώντας τη Λέστερ, ενώ οι "villans" είναι λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Άστον Βίλα στο City Ground, με τις δύο ομάδες να παραμένουν χαμηλά στον βαθμολογικά πίνακα της Premier League.

Οι "reds" προηγήθηκαν με τον Ντένις στο 15' και επτά λεπτά μετά ο Άσλεϊ Γιανγκ ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα του Στιβ Κούπερ πήρε βαθμό μετά από πέντε διαδοχικές ήττες (τελευταία φορά που πήρε βαθμούς ήταν στις 20 Αυγούστου στη νίκη επί της Γουέστ Χαμ) και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας προσπερνώντας τη Λέστερ, ενώ η Βίλα παρέμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα στους εννέα βαθμούς.

Το ματς

Η Νότιγχαμ ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη της τελική. Ο Γκιμπς - Γουάιτ εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, η άμυνα της Άστον Βίλα είχε κακή αντίδραση και ο Ντένις με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρτίνες.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να αντιδράσουν, καθώς βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 22ο λεπτό. Ο Άσλεϊ Γιανγκ με ένα εκπληκτικό βολέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντιν Χέντερσον για το 1-1. Μάλιστα ο Άγγλος διεθνής αμυντικός έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο δεύτερος γηραιότερος σκόρερ τους στην Premier League, μετά τον Πίτερ Σμάιχελ.

Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στο πρώτο μέρος (πέτυχε και ένα γκολ με τον Γουότκινς στο 24' που ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ), όμως η ομάδα του Στιβ Κούπερ αμύνθηκε σθεναρά και ανταπεξήλθε στις επιθέσεις τους με το 1-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός για τα δεδομένα του αγγλικού ποδοσφαίρου μέχρι και το 60ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μια ωραία κεφαλιά του Γουότκινς, στην οποία ο Χέντερσον αντέδρασε εξαιρετικά.

Πέντε λεπτά μετά ο Γκιμπς - Γουάιτ με μια όμορφη κίνηση επιχείρησε ένα σουτ με το εξωτερικό αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Οι "reds" απείλησαν ξανά με ένα δυνατό σουτ του Κουγιατέ από μακρινή απόσταση, αλλά ο Μαρτίνες μπλόκαρε εντυπωσιακά. Έκτοτε κόπασε ξανά ο ρυθμός με τις δύο ομάδες να αμύνονται εξαιρετικά και να μην απειλούν η μια την άλλη μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Νότιγχαμ Φόρεστ: Χέντερσον, Οριέ (58' Νέκο Γουίλιαμς), Κουκ, ΜακΚένα, Τοφολό, Κουγιατέ, Φρόιλερ, Τζόνσον, Γκιμπς - Γουάιτ (90' Ομπράιεν), Γέιτς, Ντένις (71' Σάριτζ).

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Γιανγκ, Ράμσεϊ (81' Αρσέ), Λουίζ, ΜακΓκιν (77' Ντέντονκερ), Κουτίνιο (65' Ινγκς), Γουότκινς, Μπουεντία.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

• Νιούκαστλ - Μπρέντφορντ 5-1 (21', 56' Γκιμαράες, 28' Μέρφι, 82' Αλμιρόν, 90' αυτ. Πίνοκ / 54' πέν. Τόνεϊ)
  • Μπόρμουθ - Λέστερ 2-1 (67' Μπίλινγκ, 71' Κρίστι / 10' Ντάκα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 4-0 (20' Κανσέλο, 32' Φόντεν, 49' Μαχρέζ, 65' Χάλαντ)
  • Τσέλσι - Γουλβς 3-0 (45+3' Χάβερτς, 54' Πούλισικ, 90' Μπρόγια)
  • Μπράιτον - Τότεναμ 0-1 (22' Κέιν)
  • Γουέστ Χαμ - Φούλαμ 3-1 (29' πεν. Μπόουεν, 62' Σκαμάκα, 90+1' Αντόνιο / 5' Περέιρα)
  • Κρίσταλ Πάλας - Λιντς 2-1 (24' Εντουάρ, 76' Έζε / 10' Στράουκ)
  • Άρσεναλ - Λίβερπουλ 3-2 (1' Μαρτινέλι, 45+5' 76' πεν. Σακά / 34' Νούνιες, 53' Φιρμίνο)
  • Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (5' Ιγουόμπι / 15' Άντονι, 44' Ρονάλντο)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ - Άστον Βίλα 1-1 (15' Ντένις / 22' Γιανγκ)