ΕΛΛΑΔΑ

Νορβηγία - Ελλάδα: Ο Ανδρούτσος έκανε το γαλανόλευκο 2-0 με πλασέ

Οι παίκτες της Εθνικής Ελλάδας πανηγυρίζουν το 2-0 κόντρα στην Νορβηγία σε διεθνές φιλικό (6 Ιουνίου 2021) @ 2021 JOSE BRETON/ASSOCIATED PRESS

Οκτώ λεπτά μετά το γκολ του Μασούρα η Εθνική Ελλάδας βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ανδρούτσο να γράφει με πλασέ το 2-0 απέναντι στην Νορβηγία.

Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση για την Εθνική Ελλάδας στο διεθνές φιλικό με την Νορβηγία, καθώς λίγο μετά το πρώτο 20λεπτο βρέθηκε να προηγείται με διαφορά δύο γκολ.

Μετά το 1-0 του Μασούρα στο 13' από φοβερή ασίστ του Πέλκα, τη σκυτάλη πήρε ένας συμπαίκτης του στον Ολυμπιακό, ο Ανδρούτσος, που έγραψε το 2-0 για την ομάδα του Τζον Φαν Σιπ στο 21'.

Η Ελλάδα βγήκε από τα δεξιά με τον Πέλκα να κάνει τη σέντρα πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή μέσα από την περιοχή απέναντι προς τον Τσιμίκα, αυτός έκανε τη σέντρα σουτ, με τη μπάλα να φτάνει στον Ανδρούτσο που είχε πατήσει περιοχή και ο δεξιός μπακ χαφ της Ελλάδας με πλασέ από το ύψος του πέναλτι βρήκε δίχτυα.