PREMIER LEAGUE

Νόριτς - Μάντσεστερ Σίτι 0-4: Με σφραγίδα Στέρλινγκ

Οι παίκτες της Σίτι πανηγυρίζουν γκολ του Στέρλινγκ κόντρα στην Νόριτς | 12 Φεβρουαρίου 2022 @2022 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ σημείωσε χατ τρικ στην εκτός έδρας νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Νόριτς με 4-0. Στον πάγκο των "καναρινιών" οι Δημήτρης Γιαννούλης και Χρήστος Τζόλης.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν γινόταν να αντιμετωπίσει πρόβλημα στο "Κάροου Ρόουντ" και δεν αντιμετώπισε, ακόμα κι αν ο Ριγιάντ Μαχρέζ δεν σκόραρε ούτε έβγαλε ασίστ, όπως έκανε στα τελευταία έξι παιχνίδια του. Το 4-0 επί της Νόριτς για την 25η αγωνιστική της Premier League ήρθε με απλές διαδικασίες και το 6ο χατ τρικ του Ραχίμ Στέρλινγκ για τους πρωταθλητές που έκαναν ακόμα ένα βήμα διατήρησης των σκήπτρων.

Στο 31ο λεπτό ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ και με την έναρξη του 2ου μέρους ο Φιλ Φόντεν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Αν και οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, ο Άνγκους Γκαν εξελισσόταν σε πρωταγωνιστή του αγώνα με τις επεμβάσεις του. Στο 70' δεν τα κατάφερε απέναντι στον Στέρλινγκ, που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 89' ένα πέναλτι στον Λίαμ Ντελάπ έδωσε την ευκαιρία στον διεθνή Άγγλο να σκοράρει, έστω και μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα της Νόριτς.

Ο Ντιν Σμιθ κράτησε τους Δημήτρη Γιαννούλη και Χρήστο Τζόλη στον πάγκο για ακόμα ένα παιχνίδι, χωρίς να τους δώσει λεπτά συμμετοχής ούτε ως αλλαγή. Αντιθέτως, ο 18χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Καϊκί έκανε ντεμπούτο με τους "πολίτες" στο 84'.

ΝΟΡΙΤΣ: Γκαν, Άαρονς (63' Μπάιραμ), Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Γουίλιαμς, Λι-Μελού (63' Νόρμαν), Γκίλμουρ, ΜακΛιν, Σάρτζεντ (87' Ντόουελ), Πούκι, Ράσιτσα

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Άκε, Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Φερναντίνιο, Σίλβα (75' Μακατί), Μαχρέζ (84' Καϊκί), Φόντεν (82' Ντελάπ), Στέρλινγκ