LIGUE 1

Νις - Παρί 0-2: Ο Μέσι έδωσε τις απαντήσεις του

Ο Λιονέλ Μέσι στην αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με τη Μονακό
Ο Λιονέλ Μέσι στην αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με τη Μονακό © 2022 AURELIEN MORISSARD / AP IMAGES

Ο Λιονέλ Μέσι με ένα γκολ και μία ασίστ έδωσε τις απαντήσεις στους επικριτές του, δίνοντας τη νίκη στην Παρί με 2-0 στην έδρα της Νις για την 30ή αγωνιστική της Ligue 1.

Η Παρί έφυγε με νίκη 2-0 από την έδρα μίας από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Ligue 1, τη Νις, η οποία μετρούσε 15 αγώνες χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Πρωταγωνιστής ο Λιονέλ Μέσι που με γκολ και ασίστ υπέγραψε τη νίκη των πρωταθλητών και κράτησε την απόσταση από τη Λανς έπειτα από δύο σερί εντός έδρας ήττες και 30 αγωνιστικές.

Ο αγώνας μόνο εύκολος δεν ήταν για την Παρί, με την ομάδα του Ντιντιέ Ντιγκάρ να έχει περισσότερες ευκαιρίες, σε μία εκ των οποίων η μπάλα βρήκε δύο φορές το δοκάρι από κεφαλιά του Ντάντε και ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα στη συνέχεια απέκρουσε στο ριμπάουντ του Νικολά Πεπέ.

Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αμυνθούν στη συνέχεια, χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα. Στο 76ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Μέσι, ο Ράμος με κεφαλιά "κλείδωσε" τη νίκη και έσβησε κάθε ελπίδα της Νις για ανατροπή.