CHAMPIONS LEAGUE

Νιούκαστλ - Ντόρτμουντ 0-1: Θρίαμβος στην Αγγλία με το πρώτο γκολ της στο φετινό Champions League

Οι παίκτες της Ντόρτμουντ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νιούκαστλ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ", Νιούκαστλ | Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2023 © 2023/SCOTT HEPPELL/AP IMAGES

Η Ντόρτμουντ χρειάστηκε τρεις αγωνιστικές για να βρει το πρώτο γκολ της στον 6ο όμιλο του Champions League και τα κατάφερε στην δύσκολη έδρα της Νιούκαστλ, με συνέπεια να την πιάσει στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η Ντόρτμουντ έψαχνε το πρώτο γκολ της στον 6ο όμιλο του Champions League και όταν το βρήκε, σημείωσε και την πρώτη νίκη της. Το 1-0 μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" επί της Νιούκαστλ για την 3η αγωνιστική την έστειλε στη 2η θέση της βαθμολογίας μαζί με τους Άγγλους και την επανέφερε στο κόλπο της πρόκρισης.

Ο αγώνας άρχισε με εντυπωσιακό τρόπο και τη μία ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη. Μόλις στο πρώτο δίλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από μία που θα έπρεπε να καταλήξει σε γκολ, ενώ λίγο αργότερα ο Νικ Πόουπ έκανε απίθανη διπλή επέμβαση στους Ντόνιελ Μάλεν και Νίκλας Φίλκρουγκ για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν το τετ α τετ του Άντονι Γκόρντον που έσωσε ο Γκρέγκορ Κόμπελ.

Ο εξωφρενικός ρυθμός άρχισε να μειώνεται έπειτα από μισή ώρα αγώνα και η ομάδα που έμοιαζε να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ήταν η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί δικαιώθηκαν για τους κόπους τους στο 45ο λεπτό, όταν από κλέψιμο του Νίκο Σλότερμπεκ και γρήγορη επίθεση ο Φέλιξ Νμέτσα έκανε το 1-0.

Στο 2ο μέρος, οι "καρακάξες" άρχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο, όμως τους έλειπαν οι επικίνδυνες στιγμές. Η είσοδος των Τζέικομπ Μέρφι (τραυματίστηκε πέντε λεπτά αργότερα) και Σάντρο Τονάλι (ίσως στο τελευταίο παιχνίδι του πριν από την τιμωρία για στοιχηματισμό) δεν ωφέλησαν ιδιαίτερα την ομάδα του Έντι Χάου, που δεν είχε καλή οργάνωση στο επιθετικό κομμάτι.

Οι Βεστφαλοί περιορίστηκαν στην ανασταλτική λειτουργία τους στα τελευταία λεπτά και γλίτωσαν δύο φορές από τα δοκάρια, με το τελευταίο να σημειώνεται στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκόρντον.

• ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Λασέλς, Μπερν (70' Τάργκετ), Λόνγκσταφ (65' Τονάλι), Γκιμαράες, Ζοέλιντον (65' Μέρφι, 70' Γουίλοκ), Αλμιρόν, Ίσακ (15' Γουίλσον), Γκόρντον
  • ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Βολφ, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μπενσεμπαϊνί, Ζάμπιτσερ, Τζαν (43' Εζτζάν), Νμέτσα (79' Ρέινα), Μάλεν (78' Ζίλε), Φίλκρουγκ (79' Αλέ), Ρόις (63' Αντεγέμι)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο

• Παρί - Μίλαν 3-0 (32' Εμπαπέ, 53' Κολό Μουανί, 89' Λι)
  • Νιούκαστλ - Ντόρτμουντ 0-1 (45' Νμέτσα)

Όλο το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

• Μίλαν - Νιούκαστλ 0-0
  • Παρί - Ντόρτμουντ 2-0 (49' πέν. Εμπαπέ, 58' Χακιμί)
  • Ντόρτμουντ - Μίλαν 0-0
  • Νιούκαστλ - Παρί 4-1 (17' Αλμιρόν, 39' Μπερν, 50' Λονγκστάφ, 90+1' Σχαρ - 56' Ερνταντέζ)
  • 07/11 19:45 Ντόρτμουντ - Νιούκαστλ
  • 07/11 22:00 Μίλαν - Παρί
  • 28/11 22:00 Παρί - Νιούκαστλ
  • 28/11 22:00 Μίλαν - Ντόρτμουντ
  • 13/12 22:00 Ντόρτμουντ - Παρί
  • 13/12 22:00 Νιούκαστλ - Μίλαν