PREMIER LEAGUE

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-3: Με ήρωα Μπομπ στο 90+1' έκανε την ανατροπή και πήρε νίκη πρωταθλητισμού

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζει το γκολ του Άλβαρες στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στη Φλουμινένσε © 2023 MANU FERNANDEZ / AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε αναπάντεχο ήρωα στο πρόσωπο του Όσκαρ Μπομπ, ο οποίος με γκολ στις καθυστερήσεις έκανε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη 3-2 μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" κόντρα στη Νιούκαστλ.

Ο Κέβιν ντε Μπρόινε έπαιζε σαν να μην έλειψε ποτέ, αλλά ο Όσκαρ Μπομπ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά στο 90+1' για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επιβλήθηκε με 3-2 της Νιούκαστλ μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" χάρη σε ανατροπή, για την 21η αγωνιστική της Premier League.

Οι πρωταθλητές είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκαν με τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 26ο λεπτό. Ένα black-out είκοσι λεπτών έφερε τα πάνω κάτω. Οι "καρακάξες" βρήκαν γκολ με τους Αλεξάντερ Ίσακ και και Άντονι Γκόρντον και άρχισαν να ονειρεύονται τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα είχε κάνει ήδη μία αλλαγή, αναγκαστική και μάλιστα του τερματοφύλακα, με τον Στέφαν Ορτέγκα να παίρνει τη θέση του Έντερσον, αλλά δεν θέλησε να παρέμβει ξανά με τέτοιον τρόπο μέχρι το 69'. Εν τέλει, απέσυρε τον σκόρερ του και δικαιώθηκε, αφού στη θέση του Πορτογάλου πέρασε ο φύσει και θέσει ηγέτης των "πολιτών".

Ο Κέβιν ντε Μπρόινε με πανέξυπνο πλασέ πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 και στις καθυστερήσεις έκανε το γέμισμα στην πλάτη της άμυνας, ώστε η τρίτη αλλαγή του Γκουαρδιόλα, ο Μπομπ, να πάρει την μπάλα κι έπειτα από πανέμορφο ελιγμό να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Μπέρνλι - Λούτον 1-1 (36' Αμντουνί / 90+2' Μόρις)
  • Τσέλσι - Φούλαμ 1-0 (45+3' Πάλμερ)
  • Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (35' Ίσακ, 37' Γκόρντον / 26' Σίλβα, 74' Ντε Μπρόινε, 90+1' Μπομπ)
  • 14/01 16:00 Έβερτον - Άστον Βίλα
  • 14/01 18:30 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ
  • 20/01 14:30 Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας
  • 20/01 19:30 Μπρέντφορντ - Νότιγχαμ
  • 21/01 16:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ
  • 21/01 18:30 Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ
  • 22/01 21:45 Μπράιτον - Γουλβς