PREMIER LEAGUE

Νιούκαστλ - Γουλβς 2-1: Ο Αλμιρόν λύτρωσε τις καρακάξες και τις έφερε πάνω από την Λίβερπουλ

@2022 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Νιούκαστλ κινδύνευσε να μείνει για έκτο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος χωρίς επιτυχία όμως την κατάλληλη στιγμή μίλησε ο Μιγκέλ Αλμιρόν, ο οποίος έγραψε το 2-1 κόντρα στην Γουλβς στο 79ο λεπτό και ανέβασε τις καρακάξες στην 5η θέση.

Μετρώντας πέντε σερί ματς για την Premier League χωρίς να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης (3 ισοπαλίες - 2 ήττες), η Νιούκαστλ είχε κυκλώσει το εντός έδρας παιχνίδι με την Γουλβς με το χαρακτηριστικό του "must win" και το φινάλε την βρήκε να σπάει την αρνητική κατάρα και να επιστρέφει στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, για πρώτη φορά μετά από τις 15 Ιανουαρίου.

Το πρώτο 20λεπτο στον αγώνα ήταν έντονο, με αμφότερες τις ομάδες να παίζουν καλά, όμως από τη στιγμή που έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους με σκόρερ τον Ίσακ (εκπληκτική κεφαλιά του Ίσακ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ), το ματς έγινε ένας διαρκής επιθετικός μονόλογος για τους παίκτες του Έντι Χάουι που θα μπορούσαν και δεύτερο γκολ μέχρι την ώρα της ανάπαυλας (13-2 οι τελικές, 5-1 εντός εστίας).

Ωστόσο, η Γουλβς δεν είχε καταθέσει τα όπλα και αυτό φάνηκε στο 70ο λεπτό, με τον Χουάνγκ (είχε μπει στο ματς ένα λεπτό νωρίτερα) να εκμεταλλεύεται μπέρδεμα των Πόουπ και Τρίπιερ και να μην λέει όχι στο δώρο που του έγινε, για να προωθήσει τη μπάλα στην κενή εστία και να κάνει το 1-1.

Η απάντηση όμως από την Νιούκαστλ ήρθε από μία δική της αλλαγή, με τον Αλμιρόν να αντικαθιστά τον Σεν-Μαξιμέν στο 68ο λεπτό και έντεκα λεπτά αργότερα να "βάζει φωτιά" στις εξέδρες του Σεντ Τζέιμς Παρκ, όταν συνδυάστηκε υποδειγματικά με τον Γουίλοκ και νίκησε με υπέροχο πλασέ τον Ζοζέ Σα.

PRINT SCREEN

Το 2-1 ήταν γεγονός και έμεινε μέχρι το φινάλε, με τους ασπρόμαυρους του αγγλικού Βορρά να προσπερνούν την Λίβερπουλ και να ανεβαίνουν στην 5η θέση (στο -4 από την 4η Τότεναμ), έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο σε σύγκριση με τους κόκκινους.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Σαρ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Γουίλοκ, Σεν-Μαξιμέν (68' Αλμιρόν), Ίσακ (69' Γουίλσον), Μέρφι (85' Ρίτσι)

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Σεμέδο, Ντόουσον, Κίλμαν, Ότο (69' Αΐτ-Νουρί), Νέβες, Λεμινά, Τραορέ (46' Νέτο), Μουτίνιο (75' Κόλινς), Ποντένσε (70' Νούνες), Χιμένες (69' Χουάνγκ)

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 1-0 (28' Μπίλινγκ)
  • Λιντς - Μπράιτον 2-2 (40' Μπάμφορντ, 78' Χάρισον / 33' Μακ Άλιστερ, 61' αυτ. Χάρισον)
  • Έβερτον - Μπρέντφορντ 1-0 (1' Μακνίλ)
  • Λέστερ - Τσέλσι 1-3 (39' Ντάκα / 11' Τσίλγουελ, 45+6' Χάβερτς, 78' Κόβατσιτς)
  • Τότεναμ - Νότιγχαμ 3-1 (19', 35' πέν. Κέιν, 62' Σον / 81' Γουόραλ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (78' πέν. Χάλαντ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 0-0
  • Γουέστ Χαμ - Άστον Βίλα 1-1 (26' πεν. Μπενραχμά / 17' Γουότκινς)
  • Φούλαμ - Άρσεναλ 0-3 (21' Μαγκαλάες, 26' Μαρτινέλι, 45+2' Έντεγκααρντ)
  • Νιούκαστλ - Γουλβς 2-1 (26' Ίσακ, 79' Αλμιρόν / 70' Χουάνγκ)