ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Νιγηρία - Σουδάν 3-1: Πρόκριση για τους "σούπερ αετούς" στα νοκ άουτ του Κόπα Άφρικα

YOUTUBE

Η Νιγηρία έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίνεται από τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2021, ύστερα από την άνετη επικράτησή της με 3-0 επί του Σουδάν για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Η Νιγηρία έκανε το καθήκον της απέναντι στο Σουδάν και με τη νίκη 3-1 για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου προκρίθηκε στη φάση των 16 του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2021.

Οι "σούπερ αετοί" προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σάμουελ Τσουκουέζε και στο τέλος του ημιχρόνου, ο Τάιγουο Αγουονίγι με ένα τυχερό γκολ επιβεβαίωσε την κυριαρχία τους στον αγώνα. Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Μόουζες Σάιμον έγραψε το 3-0 και το μόνο που κατάφεραν οι Σουδανέζοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Γουαλιελντίν Κεντρ.

Η νίκη αυτή φέρνει τη Νιγηρία στην επόμενη φάση με 6 βαθμούς και τη χρίζει φαβορί για την κατάληψη της 1ης θέσης του ομίλου. Καμερούν και Μαρόκο είναι οι δύο ομάδες που έχουν προκριθεί ήδη στα νοκ άουτ.