CLAUSURA

Νέα ισοπαλία στο Μπόκα - Ρίβερ

Όπως στο "Μονουμεντάλ", έτσι και στο "Μπομπονέρα" αναδείχθηκαν ισόπαλες Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ, αυτήν την φορά με 1-1 (video)

Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Μπομπονέρα".

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με την κεφαλιά του Μανουέλ Λανσίνι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες και για 2ο γκολ.

Στο 38' όμως ο Σαντιάγκο Σίλβα τους τιμώρησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με το 5ο του γκολ στο Torneo Final (Clausura).

Θυμίζουμε πως και το πρώτο Superclásico είχαμε ισοπαλία με την Ρίβερ να είναι και πάλι καλύτερη, να προηγείται μάλιστα με 2-0, αλλά την Μπόκα να γλιτώνει την ήττα.

Η αναμέτρηση στο "Μπομπονέρα" διεκόπη για λίγα λεπτά περίπου στο 80', λόγω επεισοδίων που δημιούργησαν οι οπαδοί της Μπόκα Τζούνιορς.

ΜΠΟΚΑ: Οριόν, Μαρίν, Καρούσο, Γκιγιέρμο Μπουρντίσο, Σάρατε, Πάμπλο Λεντέσμα (67' Εσκαλάντε), Μπράβο, Ερβίτι (59' Γκιγιέρμο Φερνάντες), Σάντσες Μίνιο, Ακόστα (64' Παρέδες), Σαντιάγκο Σίλβα.

ΡΙΒΕΡ: Μπαροβέρο, Μερκάδο, Γκονσάλες Πίρες, Άλβαρες Μπαλάντα, Βανχιόνι, Κριστιάν Ραούλ Λεντέσμα, Πόνσιο (57' Σιριγλιάνο), Κάρλος Σάντσες, Λανσίνι, Ιτούρμπε (56' Μόρα), Ροχέλιο Φούνες Μόρι (85' Λούνα).

*κόκκινη 90+12 Γκιγιέρμο Μπουρντίσο

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Μ. Παρασκευή

Γοδόι Κρους - Κολόν Σάντα Φε 3-0 (35' Μάουρο Όμπολο, 43' Γκονσάλο Καστελάνι, 82' Νικολάς Σάντσες)

Κίλμες - Σαν Λορένσο 1-2 (17' Φερνάντο Ελισάρι / 49' Χούλιο Μπουφαρίνι, 62' Γκονσάλο Βερόν)

Μ. Σάββατο

Ουνιόν Σάντα Φε - Μπελγκράνο 1-1 (63' Χουάν Καβαγιάρο / 18' Λούκας Αβελδάνιο)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Λανούς 1-2 (81' Ματίας Μαρτίνες / 8' και 73' Σίλβιο Ρομέρο)

Ράσινγκ Κλουμπ - Βέλες Σάρσφιλντ 0-0