NATIONS LEAGUE

Nations League: Το Βέλγιο καθάρισε την Αγγλία και παίζει τελικό με Δανία

Ο Γιούρι Τίλεμανς πανηγυρίζει το γκολ του με τη φανέλα του Βελγίου κόντρα στην Αγγλία για το Nations League AP PHOTO/FRANCISCO SECO

Το Βέλγιο έδειξε από την αρχή ποιος ήταν το αφεντικό κόντρα στην Αγγλία και με τους Τίλεμανς και Μέρτενς επιβλήθηκε 2-0, για να διεκδικήσει έτσι κόντρα στην Δανία την είσοδο στα τελικά του Nations League. Νίκη στο 90+4' για την Σλοβενία με Κόσοβο.

Το πολυδιαφημισμένο ζευγάρι μεταξύ του Βελγίου και της Αγγλίας εξελίχτηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους κόκκινους διαβόλους να εμφανίζονται πιο φρέσκοι και ουσιαστικοί και να εξημερώνουν τα τρία λιοντάρια με το καθαρό 2-0.

Ο Τίλεμανς με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ στο 10' με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού ενώ στο 24' ήταν η σειρά του Μέρτενς να εκτελέσει τον κίπερ της Έβερτον, με τον φορ της Νάπολι να σκοράρει με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ φτάνοντας τα 21 γκολ με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μαρτίνεθ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα χωρίς ουσιαστικά να δεχτεί μεγάλη πίεση και έτσι θα διεκδικήσει σε λίγα 24ωρα την πρόκριση για την τελική φάση του Nations League απέναντι στην Δανία.

Θα μπορούσε μάλιστα να πάρει απευθείας το εισιτήριο, όμως οι Δανοί έκαμψαν με 2-1 την αντίσταση των Ισλανδών χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έρικσεν στο 92' και θα ταξιδέψουν στις Βρυξέλλες σε λίγα 24ωρα έχοντας ως μοναδικό στόχο τη νίκη για να κλέψουν εκείνοι την πρόκριση.

Όσον αφορά στον αγώνα του Βελγίου με την Αγγλία, αξίζει να σημειωθεί πως τα τρία λιοντάρια βρέθηκαν για πρώτη φορά με δύο γκολ πίσω στο σκορ στο ημίχρονο μετά από τον Αύγουστο του 2009, ενώ πρώτη φορά μετά από τον Ιούνιο του 2017 μάζεψαν δύο φορές τη μπάλα από τα δίχτυα στο ίδιο παιχνίδι από προσπάθειες του αντιπάλου τους εκτός περιοχής.

Στο "Mapei Stadium" η Ιταλία πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση κόντρα στην Πολωνία και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, από τους Ζορζίνιο και Μπεράρντι, έφτασε στο 2-0 που την ανέβασε στην κορυφή του ομίλου της.

Η σκουάντρα ατζούρα έχει πλέον 9 βαθμούς έναντι 8 της Ολλανδίας και 7 της Πολωνίας και κρατάει την τύχη στα χέρια της για να βρεθεί εκείνη στα τελικά του Nations League από τον 1ο όμιλο της League A, μιας που την τελευταία αγωνιστική παίζει εκτός έδρας με την ουραγό και αδιάφορη Βοσνία, την ώρα που Πολωνία και Ολλανδία θα μονομαχήσουν μεταξύ τους.

Η Σλοβενία πήγε να αυτοκτονήσει κόντρα στο Κόσοβο αλλά τελικά έκανε την ανατροπή στο 94' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ίλιτσιτς (2-1) και έτσι θα παίξει για δύο αποτελέσματα κόντρα στην Εθνική Ελλάδας για να κρατήσει την πρωτιά στον 3ο όμιλο της League C.

Σπουδαία ανατροπή με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε η Αυστρία που επικράτησε με 2-1 της Βόρειας Ιρλανδίας (μετράει 8 ήττες στα 9 ματς που έχει δώσει στο Nations League) ενώ χωρίς νικήτρια (1-1) έληξε η αναμέτρηση της Ουγγαρίας με την Σερβία στην Βουδαπέστη.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

LEAGUE A

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ολλανδία - Βοσνία 3-1 (6' 13' Βαϊνάλντουμ, 55' Ντεπάι / 63' Πρέβλιακ)

Ιταλία - Πολωνία 2-0 (27' πεν. Ζορζίνιο, 83' Μπεράρντι)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ιταλία 9

2. Ολλανδία 8

3. Πολωνία 7

4. Βοσνία 2

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο - Αγγλία 2-0 (10' Τίλεμανς, 24' Μέρτενς)

Δανία - Ισλανδία 2-1 (12' πεν. 90+2' πεν. Έρικσεν / 85' Κιάρτανσον)

1. Βέλγιο 12

2. Δανία 10

3. Αγγλία 7

4. Ισλανδία 0

LEAGUE B

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία - Βόρεια Ιρλανδία 2-1 (81' Σάουμπ, 87' Γκρμπιτς / 75' ΜακΓκίνις)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία - Ρωσία 3-2 (26' Καραμάν, 32' Ουντέρ, 52' πεν. Τοσούν / 11' Τσερίσεβ, 57' Κουζιάεβ)

Ουγγαρία - Σερβία 1-1 (39' Κάλμαρ / 17' Ράντονιτς)