CHAMPIONS LEAGUE

Νάπολι - Ρέιντζερς 3-0: Ο Σιμεόνε σφράγισε το 5 στα 5

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε πανηγυρίζει γκολ της Νάπολι κόντρα στον Άγιαξ στο Champions League | 4 Οκτωβρίου 2022 @2022 PETER DEJONG/AP IMAGES

Η Νάπολι είναι ασταμάτητη και επιβλήθηκε και της Ρέιντζερς με 3-0 στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα", κάνοντας το 5 στα 5 στον 1ο όμιλο του Champions League.

Η Νάπολι δεν βρίσκει αντίπαλο ούτε στο Champions League, ύστερα από τη Serie A. Η Ρέιντζερς ποτέ δεν θα μπορούσε να μετρηθεί με τους πρωτοπόρους του 1ου ομίλου που επικράτησαν με 3-0 στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα" για την 5η αγωνιστική που τους φέρνει μία ανάσα από το "κλείδωμα" της πρωτιάς.

Ο Χιοβάνι Σιμεόνε πήρε μία σπάνια ευκαιρία στο βασικό σχήμα του Λουτσιάνο Σπαλέτι και αντάμειψε τον προπονητή του με δύο γκολ πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα. Ο Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα τέσσερα γκολ τη φετινή σεζόν στο θεσμό και παρότι αναπληρωματικός, είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Η κυριαρχία των "παρτενοπέι" ήταν απόλυτη και στο 2ο ημίχρονο, με τους Σκοτσέζους να μην μπορούν να πλησιάσουν την εστία του Άλεξ Μερέτ και να μην απειλούν.

Ο Λέο Έστιγκαρντ στο 80' έγραψε το 3-0, με το τελικό σκορ αδικεί τους Ιταλούς, που πλέον παίζουν για... τρία αποτελέσματα στο "Άνφιλντ" κόντρα στη Λίβερπουλ, αφού ακόμα και με ήττα με δύο γκολ προκρίνεται ως πρωτοπόρος.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο (86' Τζανόλι), Έστιγκαρντ, Κιμ, Ρούι, Εντομπελέ, Λομπότκα (83' Ζιελίνσκι), Έλμας (73' Γκαετάνο), Πολιτάνο (73' Λοσάνο), Σιμεόνε, Ρασπαντόρι (83' Τζερμπίν)

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ: Μακγκρέγκορ, Τάβερνιερ, Κινγκ (76' Μπάρισιτς), Ντέιβις, Γιλμάζ, Λάντστραμ, Σαντς, Ράιτ (46' Σακάλα), Τίλμαν (67' Άρφιλντ), Κεντ, Μορέλος (67' Τσόλακ)