SERIE A

Νάπολι - Ουντινέζε 3-2: Έκλεισε το έτος με ενδέκατη σερί νίκη

Οι παίκτες της Νάπολι πανηγυρίζουν κόντρα στον Άγιαξ
Οι παίκτες της Νάπολι πανηγυρίζουν κόντρα στον Άγιαξ 2022 AP PHOTO/PETER DEJONG

Η Νάπολι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της μέσα στο 2022 με την ενδέκατη σερί νίκη στη Serie A, ύστερα από το 3-2 επί της Ουντινέζε που της διασφαλίζει απόσταση από τους διώκτες της.

Η Νάπολι έκανε τα εύκολα δύσκολα όμως τελικά έφυγε νικήτρια με 3-2 από το "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα" κόντρα στην Ουντινέζε για τη 15η αγωνιστική της Serie A, που την αφήνει σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της. Αυτή ήταν η ενδέκατη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για το σκουντέτο.

Οι "παρτενοπέι" είχαν μεγάλη κατοχή μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ο Βίκτορ Όσιμεν όμως δεν έχει αντίπαλο και στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το ένατο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα, που τον αφήνει στην κορυφή της λίστας των σκόρερ.

Ο Πιοτρ Ζιελίνσκι με υπέροχο γκολ έκανε το 2-0 στο 31' και μαζί με το τέρμα του Έλιφ Έλμας στο 58', η νίκη έμοιαζε να "κλειδώνει". Η χαλάρωση των παικτών του Λουτσιάνο Σπαλέτι παραλίγο να κοστίσει, αφού δύο αλλαγές της Ουντινέζε, ο Ίλια Νεστορόβσκι και ο Λάζαρ Σάμαρτζιτς μείωσαν σε 3-2 μέχρι το 82ο λεπτό, όμως οι βαθμοί κατέληξαν στους "παρτενοπέι".

Το αποτέλεσμα της 15ης αγωνιστικής

• Έμπολι - Κρεμονέζε 2-0 (46' Καμπιάγκι, 88' Παρίζι)
  • Νάπολι - Ουντινέζε 3-2 (15' Όσιμεν, 31' Ζιελίνσκι, 58' Έλμας / 79' Νεστορόβσκι, 82' Σάμαρτζιτς)
  • Σαμπντόρια - Λέτσε 0-2 (45+1' Κολόμπο, 83' Μπαντά)
  • Μπολόνια - Σασουόλο 3-0 (30' Αέμπισερ, 50' Αρναούτοβιτς, 78' Φέργκιουσον)
  • 13/11 13:30 Αταλάντα - Ίντερ
  • 13/11 16:00 Ρόμα - Τορίνο
  • 13/11 16:00 Μόντσα - Σαλερνιτάνα
  • 13/11 16:00 Βερόνα - Σπέτσια
  • 13/11 19:00 Μίλαν - Φιορεντίνα
  • 13/11 21:45 Γιουβέντους - Λάτσιο