ΙΤΑΛΙΑ

Νάπολι - Φροζινόνε 0-4: Έκανε το κόλπο γκρόσο στο "Μαραντόνα" και πέταξε στα προημιτελικά του Coppa Italia

Απογοητευμένοι οι παίκτες της Νάπολι μετά από ισοπαλία στο Champions League κόντρα στην Ουνιόν | 8 Νοεμβρίου 2023 @2023 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Η Φροζινόνε έκανε την μεγάλη έκπληξη καθώς θριάμβευσε με 4-0 της Νάπολι στο "Ντιέγκο Μαραντόνα" σε νοκ-άουτ αναμέτρηση και πήρε το εισιτήριο για τους "8" του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Γιουβέντους ή την Σαλερνιτάνα.

Η πρώτη "βόμβα" στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ιταλίας έσκασε στον ιταλικό Νότο και συγκεκριμένα στο "Ντιέγκο Μαραντόνα", με την Φροζινόνε όχι απλά να νικάει αλλά να διαλύει με 4-0 την Νάπολι πετυχαίνοντας και τα τέσσερα γκολ της στο δεύτερο μέρος και να προκρίνεται πανηγυρικά στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Γιουβέντους - Σαλερνιτάνα.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές μεγάλες συγκινήσεις, με την Νάπολι να έχει μεν την κατοχή της μπάλας (61%) αλλά να μην μπορεί να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις 6 τελικές της (2 εντός στόχου) και την Φροζινόνε να έχει 5 τελικές αλλά καμία εντός στόχου για να προβληματίσει τον Γκολίνι.

Η φάση που έκανε τους θεατές να σηκωθούν από τις θέσεις τους έλαβε χώρα στο 37' όταν ο Ρασπαντόρι εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Οκόλι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να επέμβει όμως το VAR λόγω χεριού του Λίνστρεμ στην αρχή της φάσης και να μη μετρήσει το γκολ.

Ο Μάριο Ρούι είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την Νάπολι στο 53' όμως έστειλε τη μπάλα να βρει στο δεξί δοκάρι των φιλοξενουμένων σε εκτέλεση φάουλ που χτύπησε, για να παγώσει όμως στη συνέχεια το "Ντιέγκο Μαραντόνα" και μάλιστα δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά.

Στο 65ο λεπτό ο Μπαρενετσέα έκανε το 1-0 για την Φροζινόνε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ενώ στο 70' ο Κάζο εκμεταλλευτηκε λάθος του Ντι Λορέντσο για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και να στριμώξει στα σχοινιά την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι.

Στην τελική ευθεία, η Νάπολι όχι μόνο δεν μπόρεσε να βρει ένα γκολ για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα αλλά δέχτηκε και άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Τσεντίρα να γράφει το 3-0 με πέναλτι στο 90+1' και τον Χαρουί να γράφει το τελικό 4-0 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για να υπογράψει μία τεράστιά νίκη για την Φροζινόνε.

Τα ζευγάρια της φάσης των 16

• Λάτσιο - Τζένοα 1-0 (5' Γκεντουζί)
  • Φιορεντίνα - Πάρμα 4-1 πέν., 2-2 παρ., 2-2 κ.α. (83' Ενζολά, 89' πέν. Σοτίλ / 21' Μπερναμπέ, 23' Μπονί)
  • Νάπολι - Φροζινόνε 0-4 (65' Μπαρενετσέα, 70' Κάζο, 90+1' πεν. Τσεντίρα, 90+5' Χαρούι)
  • 20/12 22:00 Ίντερ - Μπολόνια
  • 02/01 22:00 Μίλαν - Κάλιαρι
  • 03/01 19:00 Αταλάντα - Σασουόλο
  • 03/01 22:00 Ρόμα - Κρεμονέζε
  • 04/01 22:00 Γιουβέντους - Σαλερνιτάνα