SERIE A

Νάπολι - Αταλάντα 0-3: Θρίαμβος για τους νερατζούρι στο "Ντιέγκο Μαραντόνα"

PRINT SCREEN

Η Αταλάντα συνέτριψε με 3-0 την Νάπολι στο "Ντιέγκο Μαραντόνα" και επέστρεψε με εκκωφαντικό τρόπο στις επιτυχίες μετά από ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη.

Η Νάπολι παρατάχτηκε στο "Ντιέγκο Μαραντόνα" ούσα αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (2 νίκες - 4 ισοπαλίες) και η Αταλάντα χωρίς επιτυχία στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια της, όμως στο μεταξύ τους μπρα ντε φερ η πρόσφατη φόρμα πήγε... περίπατο.

Και αυτό γιατί η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι αποδείχτηκε άκρως αποτελεσματική σε βαθμό κυνικότητας (1.36-0,.25 τα xgoals) και επιβλήθηκε με 3-0 της αντιπάλου της στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Serie A, για να εδραιωθεί στην 6η θέση με 50 βαθμούς αφήνοντας πίσω τους 7ους παρτενοπέι.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και είχε λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τη διαφορά των δύο ομάδων να είναι η ικανότητά τους να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Η Νάπολι, σε ένα ματς που είχε την έντονη συμπαράσταση των οπαδών της και το οποίο διεξήχθη σε φορτισμένο κλίμα για τις φωνές της κατά του ρατσισμού, είχε 3 τελικές που ήταν όλες εντός στόχου αλλά καμία δεν ήταν αρκετή για να νικηθεί ο Καρνεσέκι.

Στον αντίποδα, οι μπεργκαμάσκι είχαν 5 τελικές, από τις οποίες προέκυψαν 1 δοκάρι και 2 γκολ. Ο Μιραντσούκ προειδοποίησε στο 3ο λεπτό όταν το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, για να κάνει το 1-0 στο 26' αξιοποιώντας γύρισμα του Πάσαλιτς και να έρθει το 2-0 στο 45' με δυνατό συρτό του Σκαμάκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο δεύτερο μέρος το γήπεδο... έγειρε, με την Νάπολι να κυριαρχεί σε κατοχή (68%) και ευκαιρίες (17-7 τελικές) αλλά να μην μπορεί να βρει δίχτυα, με χαρακτηριστική τη φάση του 55ο λεπτού όπου οι προσπάθειες των Ζιελίνσκι και Όσιμεν μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα σταμάτησαν στα δοκάρια της εστίας του Καρνεσέκι.

Ο κίπερ των μπεργκαμάσκι κατέβασε τα ρολά στο 80ο λεπτό σε σουτ του Όσιμεν μέσα από την περιοχή και στο 88' οι παίκτες των γηπεδούχων "τιμωρήθηκαν" για την αδυναμία τους να σκοράρουν, με τον Κόπμαινερς να βγαίνει στην κόντρα και να εκτελεί τον Μέρετ με διαγώνιο πλασέ, για να γράψει το τελικό 3-0.

• ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Ζεσούς, Ρούι, Ανγκισά (75' Σιμεόνε), Λομπότκα, Τραορέ (46' Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (68' Λίντστρεμ), Όσιμεν, Ρασπαντόρι (46' Ενγκόνγκ)
  • ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Καρνεσέκι, Σκαλβίνι (72' Τολόι), Χίεν, Κολάσινατς (67' Τζιμσίτι), Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Έντερσον, Τζαπακόστα (60' Ρουτζέρι), Πάσαλιτς (61' Κοπμάινερς), Μιραντσούκ, Σκαμάκα (61' Λούκμαν)