PREMIER LEAGUE

Μπρέντφορντ - Νότιγχαμ 2-1: Σπουδαία ανατροπή στις καθυστερήσεις

Οι παίκτες της Μπρέντφορντ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λίβερπουλ
Οι παίκτες της Μπρέντφορντ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λίβερπουλ @ 2023 IAN WALTON / AP IMAGES

Η Νότιγχαμ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει σπουδαία νίκη για την παραμονή της στην Premier League, όμως η Μπρέντφορντ έφερε τα πάνω κάτω στο τέλος και πήρε το "τρίποντο" με 2-1.

Η Νότιγχαμ κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά η Μπρέντφορντ έκανε μεγάλη ανατροπή στο τέλος και πήρε τους τρεις βαθμούς με 2-1, αφήνοντας τη Φόρεστ χαμηλά στη βαθμολογία έπειτα από την 34η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι είχαν φόρα από τη μεσοβδόμαδη νίκη κόντρα στην Τσέλσι στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κέιλορ Νάβας είχε αρκετή δουλειά, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ντανίλο άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Οι παίκτες του Τόμας Φρανκ δεν πτοήθηκαν, διατήρησαν το πάνω χέρι στον αγώνα, η κατοχή εκτοξεύθηκε στο 76% και τελικά δικαιώθηκαν. Στο 82' ο Άιβαν Τόνεϊ ισοφάρισε και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η "χρυσή" αλλαγή, Τζόσουα Ντασίλβα, ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 4-3 (15' Αγιού, 20' Ζαά, 30' Σλουπ, 66' πέν. Έζε / 9' Σούτσεκ, 35' Αντόνιο, 72' Αγκέρντ)
  • Μπράιτον - Γουλβς 6-0 (6', 66' Ούνταφ, 13', 26' Γκρος, 39', 48' Γουέλμπεκ)
  • Μπρέντφορντ - Νότιγχαμ 2-1 (82' Τόνεϊ, 90+4' Ντασίλβα / 45+1' Ντανίλο)
  • 30/04 16:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα
  • 30/04 16:00 Φούλαμ - Μάντσεστερ Σίτι
  • 30/04 16:00 Μπόρνμουθ - Λιντς
  • 30/04 16:00 Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον
  • 30/04 18:30 Λίβερπουλ - Τότεναμ
  • 01/05 22:00 Λέστερ - Έβερτον