PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Τότεναμ 0-1: Ο Κέιν την κρατά στην τετράδα

Ο Χάρι Κέιν της Τότεναμ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπράιτον για την Premier League 2022-2023 στο "Φάλμερ", Μπράιτον | Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2022 © 2022 ALASTAIR GRANT/ASSOCIATED PRESS

Το 12ο φετινό γκολ του Χάρι Κέιν έδωσε στην Τότεναμ τη νίκη 1-0 στο Μπράιτον και τη διατήρησε στην τετράδα της Premier League.

Ο Χάρι Κέιν έδωσε ξανά τη λύση για την Τότεναμ και με το γκολ του της έδωσε τη νίκη 1-0 στην έδρα της Μπράιτον για τη 10η αγωνιστική της Premier League, που τη διατηρεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε στο 22ο λεπτό κι έφτασε τα 12 γκολ σε 12 παιχνίδια της φετινής σεζόν (σκόραρε σε τέσσερα σερί παιχνίδια, το μεγαλύτερό του στην Premier League) και τα 21 μέσα στο έτος (μαζί με 9 ασίστ).

Η Μπράιτον έψαχνε τη νίκη για να πιάσει την ομάδα του Αντόνιο Κόντε και είχε δύο ευκαιρίες με τους Λιούις Ντανκ και Σόλι Μαρτς στο 1ο ημίχρονο, όμως στο 2ο μέρος ο ρυθμός έπεσε.

Η πιο σημαντική εξέλιξη ήταν η αλλαγή του Κέιν στο τέλος με μικροτραυματισμό, όμως ο ίδιος καθησύχασε τους Λονδρέζους δηλώνοντας ότι δεν είναι κάτι σοβαρό.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ - Μπρέντφορντ 5-1 (21', 56' Γκιμαράες, 28' Μέρφι, 82' Αλμιρόν, 90' αυτ. Πίνοκ / 54' πέν. Τόνεϊ)
  • Μπόρμουθ - Λέστερ 2-1 (67' Μπίλινγκ, 71' Κρίστι / 10' Ντάκα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 4-0 (20' Κανσέλο, 32' Φόντεν, 49' Μαχρέζ, 65' Χάλαντ)
  • Τσέλσι - Γουλβς 3-0 (45+3' Χάβερτς, 54' Πούλισικ, 90' Μπρόγια)
  • Μπράιτον - Τότεναμ 0-1 (22' Κέιν)
  • 09/10 16:00 Γουέστ Χαμ - Φούλαμ
  • 09/10 16:00 Κρίσταλ Πάλας - Λιντς
  • 09/10 18:30 Άρσεναλ - Λίβερπουλ
  • 09/10 21:00 Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 10/10 22:00 Νότιγχαμ Φόρεστ - Άστον Βίλα