PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-4: Πέρασε σαν σίφουνας και φουλάρει για τον τέταρτο σερί τίτλο

Manchester City's Phil Foden celebrates after scoring his side's third goal during the English Premier League soccer match between Brighton and Manchester City at the Falmer Stadium in Brighton, England, Thursday, April 25, 2024. (AP Photo/Kin Cheung)
Ο Φόντεν πανηγυρίζει ένα από τα γκολ που πέτυχε για τη Σίτι @ 2024 KIN CHEUNG / AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε εύκολα από το Amex Stadium, επικρατώντας της Μπράιτον με 4-0, άφησε πίσω της τη Λίβερπουλ στον βαθμολογικό πίνακα και θα κατακτήσει τον τίτλο αν κάνει το απόλυτο στα πέντε τελευταία ματς.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε πρόβλημα να περάσει από την έδρα της Μπράιτον και να πετύχει το τέταρτο σερί τρίποντο στην Premier League, καθώς επικράτησε με 4-0 στο Amex Stadium σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 29ης αγωνιστικής. Κορυφαίος για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ο Φιλ Φόντεν που πέτυχε τα δύο απο τα τέσσερα γκολ.

Οι γλάροι μπήκαν με διάθεση να απειλήσουν και να κάνουν τη ζημιά στη Σίτι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν γρήγορα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Στο 17' από το γέμισμα του Γουόκερ, ο Ντε Μπρόινε με υπέροχη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Στιλ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τη σκυτάλη των γκολ πήρε ο Φιλ Φόντεν που πέτυχε δύο γκολ σε οκτώ λεπτά. Αρχικά στο 26ο λεπτό με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας και οκτώ λεπτά μετά μετά από ολέθριο λάθος της Μπράιτον στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Άγγλος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Μπράιτον είχε την ευκαιρία με τον Ζοάο Πέδρο, αλλά ο Έντερσον τον σταμάτησε. Αντίθετα η Σίτι κατάφερε να βάλει το γκολ με τελείωμα του Άλβαρες μέσα από την περιοχή, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει μιας και ο Στιλ ήταν εξουδετερωμένος.

Μετά το 4-0 η Σίτι πάγωσε τον ρυθμό, με αποτέλεσμα το ματς να ολοκληρωθεί χωρίς μεγάλη φάση στο φινάλε. Η Σίτι με αυτούς τους τρεις βαθμούς έφτασε τους 76 και είναι στο -1 από την Άρσεναλ με παιχνίδι λιγότερο και προσπέρασε τη Λίβερπουλ με τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπράιτον: Στιλ, Βέλτμαν, Φαν Χέκε, Ντανκ, Μπάρκο, Γκρος, Μπαλέμπα, Λαλάνα, Πέδρο, Μόντερ, Γουέλμπεκ.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Άκε, Γκβάρνιολ, Ρόδρι, Ακάντζι, Σίλβα, Φόντε, Κόβασιτς, Ντε Μπρόινε, Άλβαρες.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

• Μπέρνλι - Μπρέντφορντ 2-1 (10' πεν. Λάρσεν, 62' Φοφανά / 83 Άγερ)
  • Λούτον - Νότιγχαμ 1-1 (89' Μπέρι / 34' Γουντ)
  • Φούλαμ - Τότεναμ 3-0 (42' 61' Μουνίθ, 49' Λούκιτς)
  • Γουέστ Χαμ - Άστον Βίλα 1-1 (29' Αντόνιο / 79' Τζανιόλο)
  • Άρσεναλ - Τσελσι 5-0 (4' Τροσάρ, 52', 70' Γουάιτ, 57', 65' Χάβερτς)
  • Γουλβς - Μπόρνμουθ 0-1 (37' Σεμένιο)
  • Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 2-0 (55' 88' Ματετά)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 4-2 (42' Μαγκουάιρ, 61' πεν. 81' Φερνάντες, 85' Χέιλουντ / 35' Μπογκλ, 50' Ντίας)
  • Έβερτον - Λίβερπουλ 2-0 (27' Μπράνθγουεϊτ, 58' Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (17' Ντε Μπρόινε, 26', 34' Φόντεν, 62' Άλβαρες)