CHAMPIONS LEAGUE

Μπράγκα - Ουνιόν 1-1: Οι Πορτογάλοι πήραν βαθμό και έμειναν μέσα στο κόλπο της πρόκρισης

Μονομαχία των Γκόμες και Γκόζενς σε ματς της Μπράγκα με την Ουνιόν στο Champions League | 29 Νοεμβρίου 2023 @2023 LUIS VIEIRA/AP IMAGES

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στην Ουνιόν και με παίκτη λιγότερο, η Μπράγκα έφτασε στην ισοφάριση και το 1-1 της επιτρέπει να ελπίζει ακόμη σε πρόκριση στους "16" του Champions League ενόψει του ταξιδιού της στο "Ντιέγκο Μαραντόνα".

Η μάχη στην Πορτογαλία μεταξύ της Μπράγκα και της Ουνιόν, για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου, δεν ανέδειξε νικήτρια, ωστόσο αφήνει και τις δύο ομάδες ευχαριστημένες.

Οι Πορτογάλοι πήραν τον βαθμό σε έναν αγώνα που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 30' και ήταν πίσω στο σκορ στο 42 και σε συνδυασμό με την ήττα της Νάπολι από την Ρεάλ στο "Μπερναμπέου" θα έχουν μία τελευταία ευκαιρία να πετάξουν στους "16" του Champions League, αν επικρατήσουν των παρτενοπέι στο "Μαραντόνα" σε δύο εβδομάδες από τώρα.

Στον αντίποδα, οι Γερμανοί κέρδισαν μόλις τον δεύτερο βαθμό τους στους ομίλους και έμειναν ζωντανοι στη μάχη της 3ης θέσης που οδηγεί στους "32" του Europa League, την οποία θα κατακτήσουν αν στο φινάλε υποχρεώσουν στο Βερολίνο την Ρεάλ στην πρώτη της ήττα στη φετινή διοργάνωση και την ίδια ώρα η Νάπολι πάρει το τρίποντο απέναντι στην Μπράγκα.

Τα γκολ της αναμέτρησης

Η Μπράγκα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στο πρώτο 20λεπτο είχε 1-2 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ όμως δεν το έκανε και σαν μην έφτανε αυτό έμεινε με 10 παίκτες στο 30ο λεπτό λόγω αποβολής του Νιακατέ με κόκκινη κάρτα (έγινε έλεγχος της φάσης από το VAR).

Από τη στιγμή που οι αριθμητικές ισορροπίες διαταράχτηκαν η Ουνιόν πήρε θάρρος, βγήκε από το καβούκι της και στο 42ο λεπτό έκανε τη ζημιά στους Πορτογάλους, με τον Ρουσιγιόν να βγάζει την ασίστ και τον Γκόζενς να βγαίνει σε θέση βολής απέναντι στον Ματέους για να γράψει το 0-1 με δυνατό σουτ.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Μπράγκα να έχει 8 τελικές εκ των οποίων μόνο μία στην αντίπαλη εστία και την Ουνιόν 3, με τη μοναδική εύστοχη να καταλήγει στα δίχτυα, για να έρθει όμως η λύτρωση για τους γηπεδούχους στο 51ο λεπτό.\

Τότε που ο Σαλασάρ πέρασε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Τζαλό και εκείνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ ξετίναξε τα αντίπαλα δίχτυα, για να γράψει το 1-1 και να ξαναβάλει την Μπράγκα σε τροχιά πρόκρισης.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι αν και με παίκτη λιγότερο, όμως οι μεγάλες φάσεις απουσίασαν και το 1-1 δεν άλλαξε, για να παραμείνει η Μπράγκα ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στους "16" του Champions League και η Ουνιόν να διατηρεί ακόμη ελπίδες για συνέχεια της φετινής ευρωπαϊκής παρουσίας της μέσω του Europa League.

• ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Γκόμεθ (81' Μέντες), Φόντε, Νιακατέ, Μπόρχα, Μουτίνιο, Σαλασάρ (81' Αντρέ Όρτα), Τζαλό (81' Φερνάντες), Ρικάρντο Όρτα, Καρβάλιο (36' Σάτσι), Μπανζά (68' Ρουίς)
  • ΟΥΝΙΟΝ: Ρένοβ, Κνόχε, Λέιτε, Ρουσιγιόν, Γιουράνοβιτς, Τουσάρ (62' Χάμπερερ), Κεντίρα (78' Άαρονσον), Λαϊντουνί (78' Κραλ), Γκόζενς, Φόλαντ, Μπέρενς (62' Φοφανά)

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο

• Ρεάλ - Νάπολι 4-2 (11' Ροντρίγκο, 22' Μπέλιγχαμ, 84' Πας, 90+4' Χοσέλου / 9' Σιμεόνε, 47' Ανγκισά)
  • Μπράγκα - Ουνιόν 1-1 (51' Τζαλό / 42' Γκόζενς)

Όλο το πρόγραμμα

• Ρεάλ - Ουνιόν 1-0 (90+4' Μπέλιγχαμ)
  • Μπράγκα - Νάπολι 1-2 (84' Μπρούμα / 45+1' Ντι Λορέντζο, 88' αυτ. Νιακατέ)
  • Ουνιόν - Μπράγκα 2-3 (30', 37' Μπέκερ / 41' Νιακατέ, 51' Μπρούμα, 90+4' Κάστρο)
  • Νάπολι - Ρεάλ 2-3 (19' Έστιγκαρντ, 54' Ζιελίνσκι/27' Βινίσιους, 34' Μπέλιχγαμ, 78' αυτ. Μερέτ)
  • Μπράγκα - Ρεάλ 1-2 (63' Τζαλό / 16' Ροντρίγκο, 61' Μπέλιγχαμ)
  • Ουνιόν - Νάπολι 0-1 (65' Ρασπαντόρι)
  • Νάπολι - Ουνιόν 1-1 (39' Πολιτάνο / 52' Φοφανά)
  • Ρεάλ - Μπράγκα 3-0 (27' Ντίαθ, 58' Βινίσιους, 61' Ροντρίγκο)
  • 12/12 22:00 Νάπολι - Μπράγκα
  • 12/12 22:00 Ουνιόν - Ρεάλ