PREMIER LEAGUE

Μπόρνμουθ - Τότεναμ 0-2: Συνεχίζει φουριόζα μετά τη νίκη κόντρα στη Γιουνάιτεντ

Ο Τζέιμς Μάντισον
Ο Τζέιμς Μάντισον @ 2023 ALBERTO PEZZALI / AP IMAGES

Η Τότεναμ πέρασε και από την έδρα της Μπόρνμουθ, καθώς επικράτησε 2-0 με σκόρερ τους Τζέιμς Μάντισον και Ντέγιαν Κουλουσέβσκι. Τα σπιρούνια ανέβηκαν προσωρινά στην πρώτη θέση της Premier League με 7 βαθμούς.

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο σακούλι της η Τότεναμ, καθώς επικράτησε 2-0 της Μπόρνμουθ στο Βιτάλιτι Στάντιουμ για την τρίτη αγωνιστική της Premier League. Οι σκόρερ για την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ήταν ο Τζέιμς Μάντισον στο 17' και ο Ντέγιαν Κουλουσέβσκι στο 63ο λεπτό.

Οι Λονδρέζοι ήταν ανώτεροι σε γενικές γραμμές, κάτι που αποτυπώθηκε στον πίνακα του σκορ. Στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς βρήκε το γκολ με τον Μάντισον. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Ρισάρλισον που απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο 37' και το 40'.

Η Μπόρνμουθ πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς, δίχως όμως αποτέλεσμα. Οι καλύτερες στιγμές της ήταν με τον Μπίλινγκ στο 45+6' και τον Σεμένιο στο 57ο λεπτό.

Στο 63ο λεπτό τα σπιρούνια σκόραραν με τον Κουλουσέβσκι και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς. Μετά το τέρμα του Σουηδού οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, όμως το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

• ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Άαρονς, Ζαμπάρνι, Κέλι, Κερκέζ, Ρόθγουελ (46' Κουκ), Κρίστι (60' Τραορέ), Σεμένιο (73' Μπρουκς), Μπίλινγκ (86' Μουρ), Κλάιφερτ (60' Άντονι), Σολάνκε
  • ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Φαν ντε Φεν, Ουντότζι (82' Ντέιβις), Σαρ (59' Πέρισιτς), Μπισουμά (74' Λο Σέλσο), Σον, Μάντισον (73' Σκιπ), Κουλουσέβσκι, Ρισάρλισον (60' Χόιμπιεργκ)