SERIE A

Μπολόνια - Νάπολι 0-0: Έχασε βαθμούς με μοιραίο τον Όσιμεν που είχε επεισόδιο με τον Γκαρσιά

Ο Βίκτορ Όσιμεν πανηγυρίζει με τη φανέλα της Νάπολι
Ο Βίκτορ Όσιμεν πανηγυρίζει με τη φανέλα της Νάπολι © 2023 ANDREW MEDICHINI / AP IMAGES

Η Νάπολι έχασε ξανά βαθμούς, αφού έμεινε στο 0-0 με την Μπολόνια στο "Ρενάτο νταλ' Άρα", έχοντας ως μοιραίο τον Βίκτορ Όσιμεν που έχασε πέναλτι και τσακώθηκε με τον Ρουντί Γκαρσιά.

Η Νάπολι απέτυχε να νικήσει για τρίτο σερί παιχνίδι στη Serie A, αυτήν τη φορά μένοντας στο 0-0 στο "Ρενάτο νταλ' Άρα" κόντρα στην Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη (που έμεινε στον πάγκο) για την 5η αγωνιστικής.

Οι "παρτενοπέι" προσγειώθηκαν απότομα από τη νίκη στην Πορτογαλία κόντρα στην Μπράγκα και κινδυνεύουν να απομακρυνθούν από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στην προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων τους.

Η κυριαρχία τους στον αγωνιστικό χώρο ήταν εμφανής, όπως και το πρόβλημα ευστοχίας. Οι ευκαιρίες που έχασαν οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά καλές, με αποκορύφωμα το πέναλτι του Βίκτορ Όσιμεν που το έστειλε άουτ στο 72'.

Ο Ρουντί Γκαρσιά απέσυρε τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια λίγο αργότερα και στο 86' έβγαλε και τον Όσιμεν για τον Χιοβάνι Σιμεόνε, με τον Νιγηριανό να τσακώνεται με τον Γάλο τεχνικό υποστηρίζοντας ότι χρειάζονται δύο επιθετικοί για το γκολ. Αυτό δεν ήρθε (με την Μπολόνια να μην παίρνει πέναλτι στις καθυστερήσεις επειδή ο VAR εντόπισε οφσάιντ λίγο νωρίτερα) και τελικά η Νάπολι παρέμεινε στο κάτω μισό του πίνακα της βαθμολογίας.

Η Αταλάντα άρχισε σερί επιτυχιών και με το 2-0 επί της Κάλιαρι ύστερα από τη μεσοβδόμαδη νίκη επί της Ράκοβ νίκησε ακόμα έναν Έλληνα, τον Παντελή Χατζηδιάκο. Ο διεθνής στόπερ αγωνίστηκε για 64 λεπτά για τους Σαρδήνιους, που παραμένουν χωρίς νίκη στη σεζόν.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Φροζινόνε 1-1 (52' Καμπράλ / 12' Ρομανιόλι)
  • Λέτσε - Τζένοα 1-0 (83' Ουντέν)
  • Μίλαν - Βερόνα 1-0 (8' Λεάο)
  • Σασουόλο - Γιουβέντους 4-2 (12' Λοριεντέ, 41' Μπεράρντι, 82' Πιναμόντι, 90+5' αυτ. Γκάτι / 21' αυτ. Βίνια, 78' Κιέζα)
  • Λάτσιο - Μόντσα 1-1 (12' πέν. Ιμόμπιλε / 36' Γκαλιαρντίνι)
  • Έμπολι - Ίντερ 0-1 (51' Ντιμάρκο)
  • Αταλάντα - Κάλιαρι 2-0 (33' Λούκμαν, 76' Πάσαλιτς)
  • Ουντινέζε - Φιορεντίνα 0-2 (32' Μαρτίνες, 90+2' Μποναβεντούρα)
  • Μπολόνια - Νάπολι 0-0
  • 24/09 21:45 Τορίνο - Ρόμα