ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπόχουμ - Ντόρτμουντ 1-2: Με γκολάρα Τζαν και Ρόις έκλεισε εισιτήριο για τους "8" του DFB-Pokal

Οι παίκτες της Ντόρτμουντ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Λεβερκούζεν
Οι παίκτες της Ντόρτμουντ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Λεβερκούζεν 2023 AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-1 της Μπόχουμ χάρη στα γκολ των Τζαν (45+1') και Ρόις (70') και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του DFB Pokal. Το "εισιτήριο" πήρε και η Νυρεμβέργη που απέκλεισε τη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Η Ντόρτμουντ πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά του DFB Pokal. Οι Βεστφαλοί φιλοξενήθηκαν από την Μπόχουμ και επικράτησαν 2-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο, όταν στο 45+1' ο Τζαν έστειλε την μπάλα από τα δίχτυα με σουτ από το κέντρο.

Στο δεύτερο μέρος η Μπόχουμ κέρδισε για πέναλτι για χέρι, έπειτα από εξέταση στο VAR. Ο Στέγκερ ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε ισορροπία στην αναμέτρηση. Ωστόσο, η Ντόρτμουντ πήρε ξανά προβάδισμα στο 70ο λεπτό με πλασέ του Ρόις προ κενή εστίας, έπειτα από ασίστ του Μπέλιγχαμ.

ΜΠΟΧΟΥΜ: Ρίμαν, Γιάνκο, Ορντέτς, Μάσοβιτς, Σοάρες, Λοσίγια (86' Μπροζίνσκι), Στέγκερ, Ασάνο, Φέρστερ (76' Κούντε), Αντβί-Ατζέι (76' Χόλτμαν), Χόφμαν

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Βολφ (50' Σλότερμπεκ), Ζίλε, Χούμελς, Ριέρσον, Τζαν, Μπραντ (90+6' Ρέινα), Μπέλιγχαμ, Όζκαν, Γκίτενς (65' Ρόις), Αλέ (65' Μοντέστ)

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα την Τετάρτη (8/2) η Νυρεμβέργη πήρε ηρωική πρόκριση στους 8. Συγκεκριμένα η κανονική διάρκεια και η παράταση κόντρα στη Φορτούνα Ντίσελντορφ έληξαν 1-1, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 5-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

Η Φορτούνα ήταν μπροστά από το 33', ωστόσο η Νυρεμβέρτη ισοφάρισε στο 90+3'. Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα, όταν η ομάδα από το Ντίσελντορφ έφευγε τετ α τετ.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Πάντερμπορν - Στουτγκάρδη 1-2 (3' αυτ. Μαυροπάνος / 86' Ντίας, 90+5' Γκιρασί)
  • Ουνιόν - Βόλφσμπουργκ 2-1 (12' Κνόχε, 79' Μπέρενς / 5' Βάλντσμιτ)
  • Λειψία - Χόφενχαϊμ 3-1 (8' Φόρσμπεργκ, 41' Λάιμερ, 83' Βέρνερ / 76' Ντόλμπεργκ)
  • Μάιντς - Μπάγερν 0-4 (17' Τσούπο Μότινγκ, 30' Μουσιάλα, 44' Σανέ, 83' Ντέιβις)
  • Ζάντχαουζεν - Φράιμπουργκ 0-2 (87' Λίνχαρτ, 90+5' Πέτερσεν)
  • Άιντραχτ - Ντάρμστατ 4-2 (6', 90' Κολό Μουανί, 44' Μπορέ, 62' Καμάντα / 29', 31' Χόνσακ)
  • Νυρεμβέργη - Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (5-3. πεν.) (90+3' Ντούμαν / 33' Κοβνάκι)
  • Μπόχουμ - Ντόρτμουντ 1-2 (64' Στέγκερ / 45+1' Τζαν, 70' Ρόις)