BUNDESLIGA

Μπόχουμ - Μπάγερν 3-2: Η νέα ταπείνωση την άφησε στο -8

Οι παίκτες της Μπόχουμ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπάγερν για την Bundesliga 2023-2024 στο "Βονόβια", Μπόχουμ | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Μπόχουμ έγινε η τρίτη σερί ομάδα που υποτάσσει την Μπάγερν και με το 3-2 την αφήνει στο -8 από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν.

Πρώτα η Λεβερκούζεν, κατόπιν η Λάτσιο και κατόπιν η Μπόχουμ. Η Μπάγερν ηττήθηκε για τρίτη σερί φορά μέσα σε οκτώ ημέρες και το 3-2 για την 22η αγωνιστική της Bundesliga την αφήνει οκτώ βαθμούς μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν με τον Τζαμάλ Μουσιάλα στο 14' και είχαν μεγάλη στιγμή με τον Χάρι Κέιν για να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Στο ημίωρο ο αγώνας διεκόπη για περίπου δώδεκα λεπτά λόγω της καθιερωμένης αντίδρασης των φιλάθλων για τον προωθούμενο κανονισμό που επιτρέπει την είσοδο επενδυτών στις ομάδες.

Η επιστροφή στη δράση έγινε με μια αλλαγή για τον Τόμας Τούχελ, με τον Νταγιότ Ουπαμεκανό να παίρνει τη θέση του Νουσαΐρ Μαζραουί. Κάπου εκεί άρχισε και η αλλαγή του μομέντουμ.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τακούμα Ασάνο στο 38' και έξι λεπτά αργότερα έκαναν ανατροπή με τον Κέβεν Σλότερμπεκ. Η Μπάγερν δεν κατάφερε κάτι στα 14 λεπτά καθυστερήσεων, αλλά ούτε και στο 2ο μέρος, παρότι πίεζε και σφυροκοπούσε την άμυνα της Μπόχουμ. Μάλιστα, στο 78' ο Ουπαμεκανό υπέπεσε σε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Κέβιν Στέγκερ έγραψε το 3-1.

Η καταστροφή των Βαυαρών δεν άλλαξε ούτε με τη μείωση του σκορ από το 24ο γκολ του Κέιν σε 22 αγώνες πρωταθλήματος και πλέον η δωδέκατη σερί κατάκτηση μοιάζει πολύ δύσκολη αποστολή.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Κολωνία - Βέρντερ 0-1 (70' Εντζινμά)
  • Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-1 (63' Γκέρχαρτ / 8' Φίλκρουγκ)
  • Μάιντς - Άουγκσμπουργκ 1-0 (43' Φαν ντεν Μπεργκ)
  • Χόφενχαϊμ - Ουνιόν 0-1 (84' Άαρονσον)
  • Χάιντενχαϊμ - Λεβερκούζεν 1-2 (86' Κλάιντινστ / 45+2' Φρίμπονγκ, 81' Αντλί)
  • Ντάρμστατ - Στουτγκάρδη 1-2 (90+5' Ζέιντελ / 14' Γκιρασί, 90+2' Νταχούντ)
  • Λειψία - Γκλάντμπαχ 2-0 (14' Σίμονς, 57' Οπέντα)
  • Φράιμπουργκ - Άιντραχτ 3-3 (30' Ντόαν, 45+5' πέν. Γκρίφο, 89' Γκρέγκοριτς / 27' Μαρμούς, 35', 72' Κνάουφ)
  • Μπόχουμ - Μπάγερν 3-2 (38' Ασάνο, 44' Σλότερμπεκ, 78' πέν. Στέγκερ / 14' Μουσιάλα, 87' Κέιν)