ΙΣΠΑΝΙΑ

Μπιλμπάο - Μπαρτσελόνα: Τα δύο γκολ του Μέσι που σφράγισαν τον θρίαμβο των Καταλανών

Ο Μέσι πανηγυρίζει το τρίτο του γκολ κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο
Ο Μέσι πανηγυρίζει το τρίτο του γκολ κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο PRINT SCREEN / GLOMEX

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε δύο γκολ κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο για το Copa del Rey, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Καταλανών.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν η τυπικά γηπεδούχος στο "Λα Καρτούχα" για τον τελικό κυπέλλου με την Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς να καθαρίζουν το παιχνίδι στην παράταση, αφού οι Βάσκοι αντιστάθηκαν σθεναρά για 45 λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού, και πήρε ευρύ προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά προηγήθηκαν οι Γκριεζμάν και Ντε Γιονκ, ωστόσο στη συνέχεια ο Μέσι πήρε το όπλο του.

Στο 68' ο Αργεντινός σούπερ σταρ συνδυάστηκε άψογα με τον Ντε Γιονκ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 72' έπειτα η Μπαρτσελόνα έφυγε ταχύτατα στην κόντρα επίθεση, με τον Άλμπα αυτή τη φορά να τροφοδοτεί τον Μέσι, ο οποίος εκτέλεσε τον Σιμόν για το 0-4.

Photo Credits: Print Screen / Glomex