LA LIGA

Μπέτις - Ρεάλ 1-1: Ο Ίσκο πήρε την εκδίκησή του

Ο Αϊτόρ Ρουιμπάλ της Μπέτις πανηγυρίζει με τον Ίσκο γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρεάλ για τη La Liga 2023-2024 στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν", Σεβίλλη | Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/JOSE BRETON/AP IMAGES

Με γκολ του Αϊτόρ Ρουιμπάλ και τον Ίσκο να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι η Μπέτις απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Ρεάλ, που μπορεί να τη ρίξει από την κορυφή της La Liga.

Η Μπέτις κοίταξε στα μάτια την πρωτοπόρο Ρεάλ και απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" για τη 16η αγωνιστική της La Liga που ίσως αλλάξει την εικόνα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με πρωτεργάτη τον Ίσκο, που έπαιξε για να πάρει εκδίκηση από την πρώην ομάδα του, οι "βερδιμπλάνκος" κατάφεραν να κλειδώσουν τα ατού των "μερένγκες" στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφήνοντάς τους χωρίς ευκαιρίες.

Εξαίρεση το 53ο λεπτό και το καταπληκτικό 1-2 που έπαιξαν ο Μπραχίμ Ντίαθ με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ και τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να σκοράρει για δωδέκατη φορά στο πρωτάθλημα. Η κακή πάσα του όμως 13 λεπτά αργότερα έδωσε τη δυνατότητα στην Μπέτις να φύγει στην κόντρα και με μακρινή οβίδα του Αϊτόρ Ρουιμπάλ να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Κάρλο Αντσελότι αντέδρασε με την είσοδο των Ντάνι Θεμπάγιος, Χοσέλου και Νικολάς Πας, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ της νίκης. Μια κεφαλιά του Ίσκο τράνταξε το δοκάρι του Αντρέι Λουνίν και τελικά οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έμεινε στον πάγκο για τους γηπεδούχους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.