LA LIGA

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 2-4: Απέδρασε στο φινάλε με χατ-τρικ του Τόρες, βασικός για τους Ανδαλουσιάνους ο Σωκράτης

Barcelona's Ferran Torres celebrates after scoring his side's second goal during a Spanish La Liga soccer match between Betis and Barcelona at the Benito Villamarin stadium in Seville, Spain, Sunday, Jan. 21, 2024. (AP Photo/Jose Breton)
Ο Φεράν Τόρες πανηγυρίζει ένα από τα γκολ που πέτυχε κόντρα στην Μπέτις @ 2024 JOSE BRETON / AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Μπενίτο Βιγιαμαρίν με γκολ στο 90', επικρατώντας 3-2. Ο Ίσκο πέτυχε τα δύο γκολ των Ανδαλουσιάνων και απάντησε σε αυτά του Φεράν Τόρες, αλλά ο Ζοάο Φέλιξ έδωσε τη λύση στο 90' και ο Τόρες έκανε το χατ-τρικ στις καθυστερήσεις. Βασικός για την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες στη La Liga, καθώς επικράτησε 4-2 της Μπέτις στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν για την 21η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Τσάβι είχαν την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους, όμως οι Ανδαλουσιάνοι ήταν εκείνοι που είχαν τις περισσότερες τελικές στο παιχνίδι.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με τον Φεράν Τόρες στο 21ο λεπτό. Στο 45' πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ωστόσο ο βοηθός το ακύρωσε για οφσάιντ και ο VAR συμφώνησε.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα μπήκε φουριόζα και βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Τόρες, ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα η προσπάθεια του Λαμινέ Γιαμάλ έγλυψε το δοκάρι. Η Μπέτις πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς και πίεσε για την ισοφάριση.

Προσωρινά την πέτυχε χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Ίσκο στο 56' και το 59'. Στο τελευταίο ημίωρο η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που απείλησε περισσότερο και βρήκε τα δύο γκολ στο φινάλε.

Ο Ζοάο Φέλιξ που πέρασε στον αωνιστικό χώρο ως αλλαγή σκόραρε έδωσε το προβάδισμα στο φινάλε με ωραίο τελείωμα με το εξωτερικό και στις καθυστερήσεις ο Φεράν Τόρες πέτυχε ένα ακόμα γκολ.

Η Μπαρτσελόνα με αυτούς τους τρεις βαθμούς έφτασε τους 44, ενώ η Μπέτις έμεινε στους 31.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Αλαβές - Κάντιθ 1-0 (51' πέν. Ριόχα)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Λας Πάλμας 0-2 (35' Μολέιρο, 83' Μουνιόθ)
  • Βιγιαρεάλ - Μαγιόρκα 1-1 (45+1' Σέρλοτ / 90+1' Γιαμπρές)
  • Βαλένθια - Αθλέτικ 1-0 (61' Ντούρο)
  • Θέλτα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (11' Μέντεθ)
  • Οσασούνα - Χετάφε 3-2 (9' Γκαρσία, 31' Μουνιόθ, 80' Αρέσο / 64' Μαγιοράλ, 68' Μακσίμοβιτς)
  • Ρεάλ - Αλμερία 3-2 (57' Μπέλιγχαμ, 67' Βινίσιους, 90+9' Καρβαχάλ / 1' Ραμαζανί, 43' Έντγκαρ)
  • Μπέτις - Μπαρτσελόνα 2-4 (56', 59' Ίσκο - 21', 48', 90+3' Τόρες, Φέλιξ 90')
  • 21/01 22:00 Ζιρόνα - Σεβίλλη
  • 22/01 22:00 Γρανάδα - Ατλέτικο