LA LIGA

Μπέτις - Κάντιθ 0-2: Έσπασε η κατάρα στη Σεβίλλη

Ο προπονητής της Κάντιθ, Σέρχιο Γκονθάλεθ | Κυριακή 15 Μαΐου 2022
Ο προπονητής της Κάντιθ, Σέρχιο Γκονθάλεθ | Κυριακή 15 Μαΐου 2022 © 2022/JOSE BRETON/AP IMAGES

Η Κάντιθ νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της στη La Liga την Μπέτις στη Σεβίλλη και ψαλίδισε τις ελπίδες των "βερδιμπλάνκος" για Champions League.

Η Κάντιθ δεν είχε νικήσει την Μπέτις στη Σεβίλλη σε επίπεδο La Liga, κάτι που συνέβη στη χειρότερη δυνατή περίοδο για τους "βερδιμπλάνκος". Το 2-0 στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" τους άφησε πίσω στη μάχη της τετράδας που οδηγεί στο επόμενο Champions League, αλλά φαντάζει σωτήριο για τους νικητές.

Για να συμβεί αυτό, η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι έπρεπε να μείνει με παίκτη λιγότερο από το 1ο ημίχρονο και να δεχθεί δεύτερη κόκκινη στη μία ώρα αγώνα, με συνέπεια να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ο Σέρχιο Κανάλες στο 38' άφησ τους "βερδιμπλάνκος" με δέκα παίκτες και στο 53' ένα πέναλτι του Ρουμπέν Αλκάραθ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Λίγο αργότερα ο Κρις Ράμος έκανε το 2-0 και στο 60' αποβλήθηκε και ο Αϊτόρ Ρουίμπαλ, με συνέπεια το παιχνίδι να πάρει τον δρόμο του.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Σεβίλλη - Θέλτα 2-2 (43' Εν Νεσιρί, 81' Ακούνια / 89' Ροντρίγκεθ, 90+3' Πασιένσια)
  • Οσασούνα - Έλτσε 2-1 (71', 84' Εζαλζουλί / 44' Μορέντε)
  • Εσπανιόλ - Αθλέτικ 1-2 (90' Νταρντέρ / 22' Ι. Γουίλιαμς, 75' Ν. Γουίλιαμς)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Χετάφε 2-0 (45+2' Οϊαρθάμπαλ, 60' Κούμπο)
  • Ρεάλ - Βιγιαρεάλ 2-3 (16' αυτ. Τόρες, 48' Βινίσιους / 39', 80' Τσουκουέζε, 70' Μοράλες)
  • Βαγιαδολίδ - Μαγιόρκα 3-3 (33' Πέρεθ, 68' Αμαλάχ, 86' Μόντσου / 53', 90+4' πέν. Μουρίκι, 58' Μορλάνες)
  • Μπέτις - Κάντιθ 0-2 (53' πέν. Αλκαράθ, 59' Ράμος)
  • 09/04 19:30 Αλμερία - Βαλένθια
  • 09/04 22:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Ατλέτικο
  • 10/04 22:00 ΒΜπαρτσελόνα - Ζιρόνα