ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Μπενφίκα - Σπόρτινγκ 2-2: Έμειναν όρθιοι στο Ντα Λουζ και προκρίθηκαν στον τελικό

Ο Βίκτορ Τζιέκερες της Σπόρτινγκ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις στα playoffs για τη φάση των 16 του Europa League 2023-2024 στο "Ζοζέ Αλβαλάδε", Λισαβόνα | Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/ARMANDO FRANCA/AP IMAGES

Η Σπόρτινγκ έφυγε όρθια από το Ντα Λουζ με το 2-2 κόντρα στην Μπενφίκα και προκρίθηκε στον τελικό του Taca de Portugal χάρη στο τρίποντο του πρώτου αγώνα.

Μπενφίκα και Σπόρτινγκ κονταροχτυπήθηκαν στο Ντα Λουζ για την πρόκριση στον τελικό του Taca de Portugal και το τελικό 2-2 έφερε χαμόγελα στα λιοντάρια του Ρούμπερν Αμορίμ που προκρίθηκαν χάρη στη νίκη του πρώτου αγώνα με 2-1.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν τις ευκαιρίες για να προηγηθούν με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τένγκστεντ στο 16ο λεπτό, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Η Σπόρτινγκ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Μόρτεν Χιούλμαντ στο 47ο λεπτό. Η Μπενφίκα απάντησε έξι λεπτά μετά με τον Νέρες, όμως η Σπόρτινγκ έκανε το 2-1 στο 55ο λεπτό με τον Παουλίνιο.

Η Μπενφίκα ισοφάρισε στο 64ο λεπτό με τον Ράφα Σίλβα και πίεσε για να πετύχει και τρίτο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ. Έτσι η Σπόρτινγκ προκρίθηκε στον τελικό και περιμένει τον νικητή του άλλου ζευγαριού ανάμεσα στην Πόρτο και την Γκιμαράες.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων στους "4"

• Σπόρτινγκ - Μπενφίκα 2-1 (9' Γκονσάλβες, 54' Γκιόκερες - 68' Άουρσνες)
  • 03/04 22:15 Γκιμαράες - Πόρτο

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων στους "4"

• Μπενφίκα - Σπόρτινγκ 2-2 (53' Οταμέντι, 64' Ράφα Σίλβα - 47' Χιούλμαντ, 55' Παουλίνο)
  • 17/04 22:15 Πόρτο - Γκιμαράες