EUROPA LEAGUE

Μπάτσκα Τόπολα - Φράιμπουργκ 1-3: Ο άπιαστος Γκρίφο με χατ τρικ την έστειλε στην κορυφή στον όμιλο του Ολυμπιακού

Ο Βιντσέντζο Γκρίφο της Φράιμπουργκ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα για τη φάση των ομίλων του Europa League 2023-2024 στην "ΤΣΤΣ Αρένα", Μπάτσκα Τόπολα | Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023 © 2023/DARKO VOJINOVIC/AP IMAGES

Ο Βιντσέντζο Γκρίφο ήταν ασταμάτητος στη Σερβία και με χατ τρικ οδήγησε τη Φράιμπουργκ στη νίκη 3-1 κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα και συνάμα στην κορυφή του 1ου ομίλου του Europa League, όπου βρίσκεται κι ο Ολυμπιακός.

Η Μπάτσκα Τόπολα έκανε το λάθος να προηγηθεί και το πλήρωσε με χατ τρικ του Βιντσέντζο Γκρίφο. Το 3-1 της Φράιμπουργκ στη Σερβία την έστειλε στην κορυφή του 1ου ομίλου του Europa League, ισόβαθμη με τη Γουέστ Χαμ και πάνω από τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Νεμάνια Πέτροβιτς στο 13ο λεπτό, σε ένα ισορροπημένο 1ο μέρος, όπου η Φράιμπουργκ δεν κατάφερε να κυριαρχήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τους Ρόλαντ Σάλαϊ και Μαξιμίλιαν Φίλιπ με τραυματισμό πριν από το ημίχρονο.

Στο 2ο μέρος όμως όλα άλλαξαν. Στο 49' ο Γκρίφο ισοφάρισε σε 1-1 με εκτέλεση πέναλτι και δέκα λεπτά αργότερα έκανε την ανατροπή. Στο 73', ο διεθνής Ιταλός έκανε το 3-1 και καθάρισε την υπόθεση νίκη για τη Φράιμπουργκ, που πλέον κοιτάζει με άλλο μάτι την πρωτιά της βαθμολογίας.

• ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ: Ίλιτς, Τσβέτκοβιτς (78' Βλάλουκιν), Άντονιτς, Τσάλουσιτς, Πέτροβιτς (79' Σος), Στόγιτς, Ράντιν, Τζάκοβατς (79' Στάνιτς), Βούλιτς (68' Πάντοβιτς), Γιοβάνοβιτς (79' Τσίρκοβιτς), Ράκονιατς
  • ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Ατουμπόλου, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκούλντε, Ντόαν (80' Κίμπλερ), Έγκεσταϊν (80' Σιλντιγιά), Χέφλερ, Βάισαουπτ, Σάλαϊ (24' Χέλερ), Φίλιπ (45+1' Γκρέγκοριτς), Γκρίφο (80' Αντάμου)

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα στον 1ο όμιλο

• Γουέστ Χαμ - Μπάτσκα Τόπολα 3-1 (66' αυτ. Πέτροβιτς, 70' Κουντούς, 82' Σούτσεκ / 47' Στάνιτς)
  • Ολυμπιακός - Φράιμπουργκ 2-3 (40', 75' Ελ Κααμπί / 9' Σάλαϊ, 45+7' πέν. Γκρίφο, 86' Φίλιπ)
  • Φράιμπουργκ - Γουέστ Χαμ 1-2 (49' Σάλαϊ / 8' Πακετά, 66' Αγκέρντ)
  • Μπάτσκα Τόπολα - Ολυμπιακός 2-2 (63' Τζάκοβατς, 90' Πάντοβιτς / 16' Μασούρας, 57' Ποντένσε)
  • Ολυμπιακός - Γουέστ Χαμ 2-1 (33' Φορτούνης, 45+2' Ροντινέι / 87' Πακετά)
  • Μπάτσκα Τόπολα - Φράιμπουργκ 1-3 (13' Πέτροβιτς / 49' πέν., 59', 73' Γκρίφο)
  • 09/11 22:00 Φράιμπουργκ - Μπάτσκα Τόπολα
  • 09/11 22:00 Γουέστ Χαμ - Ολυμπιακός
  • 30/11 19:45 Φράιμπουργκ - Ολυμπιακός
  • 30/11 19:45 Μπάτσκα Τόπολα - Γουέστ Χαμ
  • 14/12 22:00 Γουέστ Χαμ - Φράιμπουργκ
  • 14/12 22:00 Ολυμπιακός - Μπάτσκα Τόπολα