LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ 3-5: Στα σκουπίδια και η προσπάθεια για τη La Liga

Ο Ιλκάι Γκιντογάν της Μπαρτσελόνα σε στιγμιότυπο του αγώνα με τη Βιγιαρεάλ για τη La Liga 2023-2024 στο Ολυμπιακό Στάδιο Μοντζουίκ | Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 © 2024/JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα πέταξε στα σκουπίδια ανατροπή από 0-2 και η νίκη της Βιγιαρεάλ με 5-3 άφησε τους Καταλανούς στο -10 από την πρωτοπόρο Ρεάλ.

Ύστερα από τον αποκλεισμό στο Copa del Rey η Μπαρτσελόνα έχασε τις ρεαλιστικές ελπίδες της να διεκδικήσει τη La Liga. Μία απίθανη ανατροπή μέσα σε έντεκα λεπτά επί της Βιγιαρεάλ δεν ήταν αρκετή, αφού στο τέλος οι αντεπιθέσεις έδωσαν στο "κίτρινο υποβρύχιο" τη νίκη 5-3 για την 22η αγωνιστική.

Οι "μπλαουγκράνα" είχαν τον έλεγχο του αγώνα με κατοχή που άγγιζε το 70%, όμως οι περισσότερες τελικές τους ήταν άστοχες και κακές. Το "κίτρινο υποβρύχιο" είχε την ουσία και προηγήθηκε με τον Ζεράρ Μορένο στο 41', σε μία από τις σπάνιες επιθέσεις του. Το 2ο μέρος άρχισε με δώρο του Ζοάο Κανσέλο στον Ιλιάς Ακομάς, που νίκησε στο τετ α τετ τον πρώην συμπαίκτη του στη Μασία, Ινιάκι Πένια, για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν από αυτό το γκολ και έδειξαν την ποιότητά τους με μία απίθανη ανατροπή μέσα σε έντεκα λεπτά. Στο 60' ο Ιλκάι Γκιντογάν έδωσε το σύνθημα, στο 68' ο Πέδρι ισοφάρισε και στο 71' από γέμισμα στην περιοχή ο Ερίκ Μπαγί με αυτογκόλ έκανε το 3-2.

Τίποτα δεν είχε τελειώσει όμως, αφού οι Καταλανοί πίεζαν ψηλά στον αγωνιστικό χώρο κι έτσι άφηναν κενά στα μετόπισθεν. Σε μία τέτοια φάση στο 84', ο Γκονσάλο Γκέντες με δυνατό σουτ νίκησε τον Πένια και ισοφάρισε. Όλοι οι παίκτες του Τσάβι ανέβηκαν στο γήπεδο της Βιγιαρεάλ και το πλήρωσαν στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, αφού με δύο αντεπιθέσεις η Βιγιαρεάλ έφτασε σε δύο γκολ με τους Αλεκσάντερ Σέρλοτ και Χοσέ Λουίς Μοράλες.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Αλμερία - Αλαβές 0-3 (10', 88' Ομοροντιόν, 52' πέν. Ριόχα)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ράγιο Βαγεκάνο 0-0
  • Λας Πάλμας - Ρεάλ 1-2 (53' Μουνιόθ / 65' Βινίσιους, 84' Τσουαμενί)
  • Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ 3-5 (60' Γκιντογάν, 68' Πέδρι, 71' αυτ. Μπαγί/ 41' Ζ. Μορένο, 54' Ακομάς, 84' Γκέντες, 90+9' Σέρλοτ, 90+12' Μοράλες)
  • Μαγιόρκα - Μπέτις 0-1 (45+1' Αλτιμίρα)
  • 28/01 15:00 Θέλτα - Ζιρόνα
  • 28/01 17:15 Κάντιθ - Αθλέτικ
  • 28/01 19:30 Σεβίλλη - Οσασούνα
  • 28/01 22:00 Ατλέτικο - Βαλένθια
  • 29/01 22:00 Χετάφε - Γρανάδα