LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ 3-0: Την "καθάρισε" σε επτά λεπτά με Λεβαντόβσκι

Ο Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Βιγιαρεάλ | 20 Οκτωβρίου 2022
Ο Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Βιγιαρεάλ | 20 Οκτωβρίου 2022 AP PHOTO/JOAN MONFORT

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς επικράτησε 3-0 της Βιγιαρεάλ για την 10η αγωνιστική της La Liga με τρία γκολ σε επτά λεπτά. Δύο τέρματα πέτυχε ο Λεβαντόβσκι.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τη Ρεάλ καθώς για τη 10η αγωνιστική υποδέχτηκε τη Βιγιαρεάλ την οποία και κέρδισε με 3-0 με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και σε διάστημα επτά λεπτών. Ο Λεβαντόβσκι ήταν για ένα ακόμη ματς ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων καθώς πέτυχε δύο υπέροχα τέρματα και ουσιαστικά άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 31' όταν σε μια παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά ο Πολωνός στράικερ με μία άριστη υποδοχή της μπάλας και ντρίμπλα απέφυγε τους αντιπάλους του και έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο "Λέβα" έπιασε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής στην απέναντι γωνία και έκανε το 2-0. Το 3-0 έγινε μετά από ωραία ενέργεια του Πέδρι και διπλή προσπάθεια του Φάτι μέσα από την περιοχή στο 38' της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Μπαρτσελόνα έριξε ρυθμούς με το 3-0 να παραμένει έως το τέλος του αγώνα παρά τις ευκαιρίες που έχασαν οι γηπεδούχοι για να πετύχουν και άλλα τέρματα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο (70' Μπεγερίν), Κουντέ (78' Πικέ), Αλόνσο, Άλμπα, Γκάβι, Ντε Γιόνγκ (70' Μπουσκέτς), Πέδρι, Τόρες, Φάτι (75' Ραφίνια), Λεβαντόβσκι (75' Ντεμπελέ).

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Φεμενία, Αμπιόλ (80' Μαντί), Τόρες, Πεδράσα (25' Μοζίκα), Πίνο, Παρέχο, Μορλάνες (57' Τρικέρος), Μπαένα, Τζάκσον (57' Μορένο), Ντανζούμα (46' Μοράλες).

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

• Σεβίλλη - Βαλένθια 1-1 (86' Λαμέλα / 6' Καβάνι)
  • Χετάφε - Αθλέτικ 2-2 (27' Αλένα, 76' Ελ Χανταντί / 2' Ινιάκι Γουίλιαμς, Γκαρσία)
  • Ατλέτικο - Ράγιο Βαγεκάνο 1-1 (20' Μοράτα / 90+2' Φαλκάο)
  • Κάντιθ - Μπέτις 0-0
  • Βαγιαδολίδ - Θέλτα 4-1 (32' Μέσα, 62' Φερνάντες, 74' 78' πεν. Λεόν / 43' Όσκαρ)
  • Σοσιεδάδ - Μαγιόρκα 1-0 (4' Μερίνο)
  • Έλτσε - Ρεάλ 0-3 (12' Βαλβέρδε, 75' Μπενζεμά, 89' Ασένσιο)
  • Αλμερία - Ζιρόνα 3-2 (13' Λ. Μπαπτιστάο, 17' Τουρέ, 38' Εμπαρμπά/47' Ρικέλμε, 83' Στουάνι)
  • Οσασούνα - Εσπανιόλ 1-0 (55' Μπούντιμιρ)
  • Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ 3-0 (31'-35' Λεβαντόβσκι, 38' Φάτι)