LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Θέλτα 3-2: Ανατροπή στο τέλος με τρία γκολ σε οκτώ λεπτά, σκόραρε ο Δουβίκας

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει γκολ του σε αγώνα της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Θέλτα για την La Liga | 23 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 JOAN MONFORT/AP IMAGES

Ο Τάσος Δουβίκας σκόραρε, όμως η Μπαρτσελόνα έκανε θεαματική ανατροπή και λύγισε τη Θέλτα με 3-2 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης.

Η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε, όμως η ποιότητα ορισμένων παικτών της έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση με τη Θέλτα. Το 0-2 του Τάσου Δουβίκα έγινε 3-2 με τρία γκολ σε οκτώ λεπτά στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, με τους παίκτες του Τσάβι να παίρνουν άλλο ένα "τρίποντο" στην 6η αγωνιστική της La Liga.

Οι Γαλιθιάνοι κοίταξαν στα μάτια τους Καταλανούς και είχαν περισσότερες τελικές στο 1ο μέρος, όπου βρήκαν και το γκολ του Γέργκεν Στραντ Λάρσεν στο 19'. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία εύστοχη τελική κι έμοιαζαν αρκετά μουδιασμένοι και χωρίς έμπνευση, παρότι προέρχονταν από άνετη νίκη μεσοβδόμαδα στο Champions League κόντρα στην Άντβερπ.

Ο Τσάβι είχε ρίξει ήδη στον αγώνα τον Γκάβι λόγω τραυματισμού του Φρένκι ντε Γιονγκ και στην ανάπαυλα πέρασε στον αγώνα και τους Λαμίν Γιαμάλ και Ρόναλντ Αραούχο, ψάχνοντας την ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι άντεχαν στην πίεση, αφού οι Καταλανοί είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν σφυροκοπούσαν. Μάλιστα, στο 66' ο Ράφα Μπενίτεθ κυνήγησε έμπρακτα το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, βάζοντας στο παιχνίδι τον Δουβίκα. Ο Έλληνας επιθετικός τον δικαίωσε, αφού σε μία κόντρα δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και άνοιξε λογαριασμό στα γκολ του στην Ισπανία.

Κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές κι έδειξε την πραγματική ποιότητά της. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι σκόραρε δύο φορές σε τέσσερα λεπτά από το 81' μέχρι το 85' και στο 89' ο Γκάβι είδε την κίνηση του Ζοάο Κανσέλο στην περιοχή, τον βρήκε με υπέροχη πάσα και ο Πορτογάλος έφερε τα πάνω κάτω.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Αλαβές - Αθλέτικ 0-2 (18' Ι. Γουίλιαμς, 76' Σανθέτ)
  • Ζιρόνα - Μαγιόρκα 5-2 (25' Λόπεθ, 33' πέν. Ντόβμπικ, 37' Μαρτίν, 45' Ερέρα, 57' Σάβιο / 4' πέν. Μουρίτσι, 88', 90+5' Πρατς)
  • Οσασούνα - Σεβίλλη 0-0
  • Μπαρτσελόνα - Θέλτα 3-2 (81', 85' Λεβαντόβσκι, 89' Κανσέλο / 19' Στραντ Λάρσεν, 76' Δουβίκα)
  • Αλμερία - Βαλένθια 2-2 (59', 69' Αρίμπας / 14' Λόπεθ, 63' Γκέρα)
  • 24/09 15:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Χετάφε
  • 24/09 17:15 Ράγιο Βαγεκάνο - Βιγιαρεάλ
  • 24/09 19:30 Μπέτις - Κάντιθ
  • 24/09 19:30 Λας Πάλμας - Γρανάδα
  • 24/09 22:00 Ατλέτικο - Ρεάλ