LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Οσασούνα 1-0: Ο Βίτορ Ρόκε έκανε σεφτέ κι έσωσε τους Καταλανούς

Ο Βίτορ Ρόκε της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει με τον Ζοάο Κανσέλο γκολ που σημείωσε κόντρα στην Οσασούνα για τη La Liga 2023-2024 στο Ολυμπιακό Στάδιο, Μοντζουίκ | Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 AP

Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 1-0 την Οσασούνα στον απόηχο των δηλώσεων αποχώρησης του Τσάβι, χάρη στο πρώτο γκολ του Βίτορ Ρόκε με τους Καταλανούς.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα γκολ του Βίτορ Ρόκε για να κάμψει την αντίσταση της Οσασούνα με 1-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι της 20ής αγωνιστικής της La Liga και για να προσπαθήσει να αλλάξει σελίδα έπειτα από την ανακοίνωση αποχώρησης του Τσάβι.

Οι Καταλανοί έχασαν τον Φεράν Τόρες με τραυματισμό μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Φερμίν να παίρνει τη θέση του. Ύστερα από ένα ισορροπημένο παιχνίδι, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ο Φερμίν έγινε κι αυτός αλλαγή κι έδωσε τη θέση του στον Βίτορ Ρόκε.

Ο 18χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός μπήκε στο 62' και ένα λεπτό αργότερα πέτυχε το "παρθενικό" γκολ του γιατους "μπλαουγκράνα" με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του Ζοάο Κανσέλο.

Η αποβολή του Ουνάι Γκαρθία τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της Μπαρτσελόνα, που είχε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ στη συνέχεια, αν και έμεινε στο 1-0.