LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Μπέτις 4-0: Συνήλθε με τεσσάρα και πλησίασε τον τίτλο

Ο Ραφίνια της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπέτις για τη La Liga 2022-2023 στο "Καμπ Νόου", Βαρκελώνη | Σάββατο 29 Απριλίου 2023 © 2023/JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 4-0 της Μπέτις των δέκα παικτών έπειτα από την ήττα κόντρα στη Ράγιο Βαγεκάνο και πλησιάζει στη μαθηματική κατάκτηση της La Liga.

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της την ήττα από τη Ράγιο Βαγεκάνο και επιβλήθηκε με 4-0 της Μπέτις των δέκα παικτών για την 32η αγωνιστική της La Liga, φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η νίκη ουσιαστικά "κλείδωσε" από το 1ο ημίχρονο του αγώνα στο "Καμπ Νόου", όταν οι Καταλανοί βρήκαν τρία γκολ και μία αποβολή. Στο 14' ο Αντρεάς Κρίστενσεν πέτυχε το πρώτο τέρμα του με τους "μπλαουγκράνα", στο 36' ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 39' ο Ραφίνια έκανε το 3-0, φτάνοντας σε αυτό το παιχνίδι και σε διψήφιο αριθμό γκολ, ύστερα από την ενδέκατη ασίστ του στο γκολ του Κρίστενσεν.

Στο 33ο λεπτό είχε προλάβει να αποβληθεί ο Έντγκαρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έχοντας μπει στον αγώνα ως αναγκαστική αλλαγή στο 12'.

Η Μπέτις δεν είχε περιθώριο να αντιδράσει υπό αυτές τις συνθήκες, οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό και στο τέλος την παράσταση έκλεψαν το αυτογκόλ του Γκίντο Ροντρίγκες, το standing ovation στον 41χρονο Χοακίν που σταματά στο τέλος της σεζόν και το ντεμπούτο του 15χρονου Λαμίν Γιαμάλ, του πιο μικρού παίκτη που φόρεσε τη φανέλα της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Οσασούνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (6' αυτ. Ερέρα, 90' Κούμπο)
  • Έλτσε - Ράγιο Βαγεκάνο 4-0 (45+1' Μορέντε, 52' Μπογέ, 53' Φιδέλ, 72' Γκουμπάου)
  • Ρεάλ - Αλμερία 4-2 (5', 17', 42' πέν. Μπενζεμά, 47' Ροντρίγκο / 45+1' Λάζαρο, 61' Ρομπερτόνε)
  • Μπαρτσελόνα - Μπέτις 4-0 (14' Κρίστενσεν, 36' Λεβαντόβσκι, 39' Ραφίνια, 82' αυτ. Ροντρίγκες)
  • 30/04 15:00 Κάντιθ - Βαλένθια
  • 30/04 17:15 Βιγιαρεάλ - Θέλτα
  • 30/04 19:30 Εσπανιόλ - Χετάφε
  • 30/04 22:00 Βαγιαδολίδ - Ατλέτικο
  • 01/05 20:00 Μαγιόρκα - Αθλέτικ
  • 01/05 22:00 Σεβίλλη - Ζιρόνα