LA LIGA

Μπαρτσελόνα - Λας Πάλμας 1-0: Με σβηστές μηχανές κόντρα σε δέκα παίκτες

Ο Ραφίνια της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζει με τους Ζοάο Φέλιξ και Ζοάο Κανσέλο γκολ που σημείωσε κόντρα στη Λας Πάλμας για τη La Liga 2023-2024 στο "Γιουίς Κομπανίς", Βαρκελώνη | Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 © 2024/JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα δεν έπιασε σπουδαία απόδοση όμως έκαμψε την αντίσταση της Λας Πάλμας που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 24'.

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε με σβηστές μηχανές, όμως ευνοήθηκε από το γεγονός ότι η Λας Πάλμας αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περίπου 70 λεπτά κι έτσι οι Καταλανοί πήραν τη νίκη με 1-0 για την 30ή αγωνιστική της La Liga.

Οι "μπλαουγκράνα" πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα με τον Ραφίνια στο 20', όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ο Βραζιλιάνος ανατράπηκε από τον Άλβαρο Βαγές εκτός περιοχής τέσσερα λεπτά αργότερα, με συνέπεια η Λας Πάλμας να μείνει με παίκτη λιγότερο και να θυσιάσει τον Μουνίρ ελ Χανταντί για να αντικαταστήσει τον τερματοφύλακά της.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να σφυροκοπούν και τελικά δικαιώθηκαν στο 59' με τον πρωταγωνιστή του αγώνα, τον Ραφίνια, έπειτα από φανταστική πλάτα του Ζοάο Φέλιξ στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων. Ο Πορτογάλος επιθετικός έχασε απίθανη ευκαιρία λίγο αργότερα να χριστεί κι αυτός σκόρερ, όμως το 1-0 αποδείχθηκε αρκετό για τη νίκη.